Neuspěchat snižování sazeb

Klíčové body

  • Fed nechce uspíšit snižování sazeb.
  • Tržní výhled amerických sazeb se přiblížil k výhledu Fedu.
  • I v Evropě došlo na snížení výhledu snižování úroků.
_DSC9961 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Neuspěchat snižování sazeb. To je strategie, které se aktuálně drží americká centrální banka. Potvrzují to nejen poslední komentáře představitelů Fedu, ale i zápis z lednového zasedání. A trhy se postupně přizpůsobují. To samé vidíme i na druhé straně Atlantiku.

Výsledek americké lednové inflace vyslal směrem k trhu jasný signál. Scénář „vyšší sazby po delší dobu“ žije. Stejně jako loni, i letos byl trh doslova donucen přehodnotit svůj výhled brzkého a rychlého snižování úroků ze strany americké centrální banky. Data, včetně inflace a trhu práce, naznačují, že je americké ekonomika rezistentní vůči vyšším sazbám. I z toho důvodu se Fed do snižování sazeb nijak rychle nepohrne. Stejně tak může přehodnotit, kde se nachází tzv. neutrální sazba, která ekonomiku neochlazuje ani nepřehřívá. Pokud by se ukázalo, že je vyšší než aktuální odhad na 2,5 %, úroky by mohly být z dlouhodobého hlediska mnohem vyšší, než jsme byli zvyklí před pandemií.

Jak je vidět, výhled pozdějšího a slabšího snižování sazeb akciím nevadí. Odolnost amerického akciového trhu souvisí s odolností americké ekonomiky. Dokud bude poptávka silná, tedy bude-li silný zejména spotřebitel, ochota riskovat podpořená výhledem snižování sazeb by mohla vydržet. Nižší úroky by pak pomohly i těm sektorům, které zvyšování sazeb v předchozích dvou letech zasáhly nejvíce, což jsou například malé a střední firmy.

Perzistentní inflace je každopádně signálem, že úroky v prvním čtvrtletí neklesnou. To je samo o sobě dobrá zpráva pro dolar. Je však potřeba počítat s tím, že v předhledící trhy již velkou část přecenění výhledu úroků zacenily. Fed pro letošek pracuje se snížením sazeb o 75 bodů, trhy o necelých 100. Přiblížení tržního výhledu k výhledu Fedu může sebrat americké měně vítr z plachet. Dodat by jej mohlo, pokud by Fed v březnovém prognóze snížil svůj výhled snižování sazeb pod oněch 75 bodů. To ale v tuto chvíli nepovažujeme za základní scénář.

Dolar tento týden oslabil zpět nad 1,0800 za euro. Přispěla k tomu nejen dobrá tržní nálada, ale i neměnící se tržní výhled amerických sazeb, a naopak změna tržního výhledu u evropských. U nich v návaznosti na nad očekávání lepší data evropských indexů PMI, zejména ve Francii a za celou eurozónu, došlo na snížení výhledu poklesu sazeb ECB na cca procentní bod v letošním roce se začátkem v červnu. Evropský tržní výhled tak s určitým zpožděním kopíruje americký, který to samé, tj. načasování a objem snížení, očekává od Fedu.

Vývoj amerických dluhopisů bude záviset na emisní činnosti americké vlády a kondici ekonomiky. Čím déle se udrží největší hospodářství světa silné a ministerstvo financí se rozhodne po další zvýšení emise dlouhodobějšího dluhu, vzniklé prostředí bude ideální pro nárůst časové prémie, která tak podpoří především nejdelší konec výnosové křivky, kam spadají výnosy deset let a více. Kratší splatnosti by mohly o něco více zacenit snížení saze Fedu, a výnosová křivky by se tak celkově napřímila.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0827 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,90 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0780 do 1,0887 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,35 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,41 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,23 až 25,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,22 do 23,58 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter