Nevídaná kombinace aneb (Ne)zájem o české dluhopisy

Zatímco někteří, především zahraniční, investoři mohou být zlákáni nezvyklou kombinací bezpečí a relativně vysokých výnosů, kterou můžeme u českých státních dluhopisů pozorovat, na domácí půdě se najde jeden velký medvěd. Proč o české bondy nemá zájem? Trhy podle něj přehlíží jednu zásadní věc.

Tomáš Ondřej, portfolio manažer fondu Erste Asset Management, nesdílí pohled některých jiných investorů, kteří se nechali zlákat nejvyššími hodnotami výnosů českých dluhopisů za poslední dekádu. Podle něj nejsou tyto cenné papíry patřičně oceněny, především jde o instrumenty s kratší dobou splatnosti. Podle Ondřeje by bondy mohly naopak ještě zlevnit s tím, jak trh podceňuje tempo růstu inflace společně se zvyšováním sazeb České národní banky.

„Ekonomický růst je velmi zdravý popoháněný domácí spotřebou. Nedokážeme si představit nic, co by mohlo zabránit dalšímu utahování měnové politiky,“ řekl Ondřej pro agenturu Bloomberg. „Tlak pramenící z vyšších sazeb na české dluhopisy nakonec dolehne dříve či později,“ dodal.

Výnosy českých dluhopisů začaly výrazně růst se zahájením procesu normalizace měnové politiky. Vzhledem k tomu, že ČNB odstartovala tento proces jako jedna z prvních centrálních bank Evropy, výnosy českých bondů se vyšplhaly nad většinu dalších evropských instrumentů, Tento proces však není u konce, míní Ondřej. Rychlé tempo růstu mezd a neposilující koruna uvolní ČNB ruce, která bude nadále ochlazovat vývoj ekonomiky prostřednictvím navyšování úroků – podle odhadu Erste nás letos čeká ještě jeden úrokový hike a v příštím roce celkem tři.

„Nejvíce se tento proces projeví u instrumentů s krátkou splatností, avšak zahraniční poptávka udrží jejich výnosy nízko,“ uvedl Ondřej. „České dluhopisy jsou napříč evropskými investory oblíbené, jelikož jsou bezpečnější a přináší vyšší výnos než například portugalské a španělské. Výsledkem však je, že trh plně nereflektuje domácí fundamenty,“ uzavřel.

A jak se zdá z vývoje koruny během posledních dní, zvýšení sazeb ze strany ČNB již v listopadu začíná být čím dál tím více jasnější. Obzvláště když se domácí měna během včerejšího dne pod vahou slábnoucího regionu oslabila až téměř k hranici 25,90 za euro.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,86 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,81 až 25,90 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,31 do 22,51 USDCZK.*

Euro se dostalo na své týdenní minimum. K jeho oslabení přispěla informace ze strany Evropské komise, která italské vládě vrátila návrh rozpočtu na příští rok s tím, že – dle očekávání – hrubě porušuje rozpočtová pravidla.

V dopise, který obdržel italský ministr financí, podle agentury Reuters stojí, aby ignoroval negativní postoj rozpočtového úřadu k makroekonomickým předpokladům. Kritika se snesla především na výrazný nárůst vládních výdajů. Itálie má na reakci čas do pondělí. Evropský komisař pro měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici vedle toho upozornil, že zmiňovaný dopis je pouhý začátek potenciálně dlouhého procesu vyjednávání.

Další sledovanou událostí byl summit zemí EU, kde byl ústředním tématem brexit. Jednání nakonec nepřinesla žádný posun, a proto se odkládají na prosincové setkání.

Dnes nás žádná klíčová zahraniční data nečekají. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1458 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,96 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1455 do 1,1563 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter