Newtonův pohybový zákon velí: Nakupujte akcie!

Fyzikální zákony na trzích své uplatnění nenacházejí. Výjimkou však mohou být Newtonovy zákony pohybu, konkrétně ten první z nich, tzv. Zákon o setrvačnosti. Jaké je jeho poselství pro americký akciový trh? Jednoduché – investoři, nakupujte!

Podle Toma Lee, spoluzakladatele společnosti Fundstrat, platí první Newtonův zákon v případě indexu S&P 500. Jakmile vykazuje tento benchmark v polovině září zisky, po zbytek roku by se tento trend měl udržet. S nadsázkou se tak dá říci, že pokud na S&P 500 nepůsobí žádné vnější síly či pokud je výslednice sil nulová, zůstává index v klidu či v rovnoměrném přímočarém pohybu.

Lee v tomto směru provedl historickou analýzu vývoje S&P 500 v době od 15. září do konce roku, a to ve všech letech od roku 1940. Výsledek ukázal, že tehdy, kdy dosavadní roční zisk indexu dosahoval v polovině září více jak +5 %, po zbytek roku se růstový trend udržel v celkem 87 % pozorovaných případech. Jakmile však byl v půlce devátého měsíce registrován pokles, investoři se již žádných dalších zisků nedočkali.

„Jinými slovy, věříme, že je ta pravá chvíle, kdy by investoři měli přistoupit k agresivním nákupům,“ přepisuje Leeova slova server Business Insider. K 15. září 2016 totiž S&P 500 vykazoval zisky o velikosti +6,7 %.

Byť nejsou historická data zárukou budoucího vývoje, výsledek studie postačil společnosti Fundstrat k nastavení cílové ceny indexu S&P 500 pro rok 2016 na 2 235 bodech, což je nejoptimističtější číslo z celé Wall Street.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter