Nezajištění investoři a pád zelených bankovek

Dolar tento týden sílí. Ne každý však věří v pokračování tohoto trendu. Naopak, mnozí analytici již teď vyhlíží pomyslný vrchol zelených bankovek, po kterém bude následovat jejich propad. A podle banky Morgan Stanely by jeho hnacím motorem mohli být především nezajištění zahraniční investoři držící dolarová aktiva.

Podle analytického týmu Morgan Stanley trhy v tuto chvíli podceňují potenciál oslabení dolaru, a to nejen v návaznosti na zpomalení či případný zvrat růstu americké ekonomiky, ale i vzhledem k naladění Federálního rezervního systému. Své tvrzení pak banka podkládá i dosažením rezistenční linie obchodně váženého dolarového indexu táhnoucí se od vrcholu z roku 2002.

Hnacím motorem úprku od dolaru by mohli být zejména zahraniční investoři, v jejichž portfoliu se nachází nezajištěná aktiva nesoucí výnosy právě v USD. Velká většina z nich zajištění neřešila díky dřívějšímu očekávání trvale posilující americké měny. Avšak s tím, jak tyto predikce slábnou, začínají někteří zvažovat, zda má cenu aktiva nesoucí dolarové výnosy držet a zajistit je při současných nákladech, nebo je raději prodat.

Například evropští investoři držící 10leté americké dluhopisy obdrží podle agentury Bloomberg -0,38 % při výnosu bondu lehce pod 2,7 % a nákladech zajištění nad úrovní 3 % (náklad zajištění převodu dolarů do eur, tříměsíční tenor, anualizovaně).

A první rozhodnutí se, jak se zdá, již začala formovat. Poslední (tj. listopadová) data z dílny společnosti Nomura zaměřující se na pohyby kapitálu naznačují, že zahraniční investoři prodávají americká aktiva, zatímco američtí investoři se zbavují těch zahraničních. Jak Nomura uvádí, vzhledem k tomu, že zahraniční subjekty investují v amerických aktivech mnohem více než američtí investoři v těch zahraničních, pokračování tohoto trendu by mohlo vyznít právě v neprospěch dolaru.

Suma sumárum, Morgan Stanley (i) v návaznosti na to věří, že dolar bude v průběhu roku oslabovat. Podle aktuálních predikcí analytického týmu banky by tak americká měna mohla ke konci 2019 oslabit vůči japonskému jenu na 102 USDJPY a vůči euru na 1,310 EURUSD. Pro srovnání, medián odhadu agentury Bloomberg pracuje v první případě s hodnotou 108 USDJPY a ve druhém s 1,200 EURUSD.

Euro pod tlakem, německá recese (stále) na stole

Dolar si během úterý připisoval zisky směrem k hranici 1,140 za euro, kterou dnes ráno nakonec překonal. Dolarový index pak již během včerejšího dne prorazil úroveň 96 bodů, a to především díky oslabující libře a euru.

Americkou měnu nezastavil oproti predikci trhu horší výsledek indexu ISM segmentu služeb. Nikterak výrazný dopad neměl ani projev prezidenta Trumpa o stavu unie. V něm blonďatý státník vyzval k národní jednotě a ochraně hranic. Vedle toho se zaměřil i na obchodní vyjednávání s Čínou, kde je podle něj prioritou, aby případná dohoda obsahovala reálnou strukturální změnu vedoucí k ukončení neférových praktik, omezení chronického obchodního deficitu a k ochraně amerických pracovních míst.

Co se týče dnešních dat, zveřejněny byly německé tovární objednávky za prosinec. V jejich případě sice došlo k revizi z předchozího poklesu -1 % meziměsíčně na -0,2 %, avšak výsledek z předminulého měsíce ukázal propad na -1,6 % oproti očekávání trhu na +0,3 %. Důvodem propadu, který je nejvyšší za posledních šest měsíců, byl především pokles zahraniční poptávky mimo eurozónu (mírně klesla pak i ta domácí).

Dnešní německá data jsou tak dalším důkazem, že hospodářství našich sousedů v závěru minulého roku zpomalilo. To společně s některými komentáři – např. od Deutsche Bank, jež uvedla, že hned několik indikátorů ukazuje směřování německé ekonomiky směrem k recesi – evropské měně rozhodně nikterak nesvědčí.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1386 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1387 do 1,1464 EURUSD.*

Koruna ve vyčkávací pozici

Domácí měna držela během úterního obchodování pozici +- dva haléře kolem hranice 25,70 za euro. Oslabující euro nemělo na vývoj koruny výraznější vliv, to samé pak platí i o zveřejněných datech o tuzemských maloobchodních tržbách za prosinec.

Dnes by s kurzem mohla pohnout data o průmyslu za prosinec. Odhad trhu pracuje se stagnací, ekonomický tým skupiny Roklen je o něco pozitivnější, když odhaduje růst o 1,2 % meziročně. Nadále platí, že hlavní událostí týdne bude čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Na něm podle našeho názoru na zvýšení sazeb nedoje, o to zajímavější bude aktualizovaný ekonomický výhled a komentář guvernéra Rusnoka s očekávaným důrazem na změny ve vnějším prostředí.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,71 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,65 až 25,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,38 až 22,60 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter