Nezaměstnanost s jarem výrazně klesá, v dubnu na 7,9 %

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla o 0,4 bodu na 7,9 procenta. Bez práce bylo minulý měsíc 574.908 lidí. Pokles nezaměstnanosti významně ovlivňují sezonní práce a postupné oživování české ekonomiky. Pozitivní vliv mají také živnostníci, kteří začínají po zimní přestávce obnovovat svou činnost, což by mělo pokračovat i v dalších měsících, uvedl Úřad práce.

„Ukazatel míry nezaměstnanosti se vyvíjí s jistým zpožděním za řadou dalších ukazatelů. Některé z nich naznačovaly oživení české ekonomiky už loni v létě, míra nezaměstnanosti až nyní,“ komentuje nová čísla Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen24.cz. „Pokud nedojde k další eskalaci konfliktu, jenž nyní bohužel hrozí přejít v otevřený vojenský střet s dalekosáhlými dopady na zúčastněné a okolní ekonomiky, včetně české, nezaměstnanost bude v dalších měsících dále pozvolna klesat,“ doplňuje. 

V dubnu se také meziměsíčně zvýšil počet pracovních míst o 3438, zaměstnavatelé jich nabízeli 44.246. Ke snížení zaměstnanosti došlo v dubnu ve všech 77 okresech.

V březnu podíl nezaměstnaných činil 8,3 procenta a bylo jich 608.315. V únoru byla míra nezaměstnanosti 8,6 procenta a bez práce bylo 625.390 lidí. V lednu to bylo rovněž 8,6 procenta a nezaměstnaných bylo tehdy 629.274, což bylo nejvíce v historii ČR.

Newsletter