Nezaměstnanost v Česku dál klesá, v květnu na 7,5 procenta

Míra nezaměstnanosti v květnu klesla o 0,4 bodu na 7,5 procenta. Ekonomové očekávali mírnější pokles na 7,6 procenta z dubnové úrovně 7,9 procenta.

Bez práce bylo 549.973 lidí. V dubnu podíl nezaměstnaných činil 7,9 procenta a bylo jich 574.908. Pokles mírně překonal odhady analytiků. Podle Úřadu práce bude pokles nezaměstnanosti pokračovat díky oživování ekonomiky i v dalších měsících.

Nezaměstnanost klesá od ledna, kdy dosáhla 8,6 procenta a bez práce bylo 629.274 lidí, nejvíc v historii Česka. Od začátku roku vytrvale ubývá nezaměstnaných a přibývá volných míst. Počet pracovních míst v květnu meziměsíčně stoupl o 3777. Zaměstnavatelé jich nabízeli 48.023. Podle Úřadu práce sílí pracovní nabídka nejen kvůli sezonním pracím, ale také v souvislosti s celkovým posilováním hospodářství v Česku.

„Zaměstnavatelé očekávají i v dalším období spíše nárůst nebo stabilizaci zakázek. Tento trend by tak měl pokračovat i v dalších měsících,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí Česko nadále pod evropský průměr. Podle Úřadu práce míra české nezaměstnanosti v této metodice vycházející z dubnových výsledků dosahovala 6,2 procenta, zatímco v evropské osmadvacítce to bylo v průměru 10,6 procenta.

Newsletter