Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na pět procent

AKTUALIZOVÁNO: Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta. Bez práce bylo 366 244 lidí, což bylo nejméně od prosince 2008. Volných míst nabízejí zaměstnavatelé více než 139 tisíc. To je nejvyšší říjnová hodnota od roku 2007. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

V průběhu října bylo nově zaevidováno 43 275 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 11 051 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 2 452 osob.

„V listopadu a prosinci zaznamenáme shodné nebo vyšší míry nezaměstnanosti, a to kvůli nástupu zimní sezóny. Tento nástup signalizoval již v říjnu nepatrný propad počtu volných pracovních míst – první v letošním roce –, který je ovšem pro poslední měsíce roku typický. Nejedná se tedy o signál zvratu v dosavadním zlepšování stavu trhu práce, ale o sezónní záležitost. Nicméně v příštím roce – po odeznění efektů zimní sezóny a tedy mírném růstu míry nezaměstnanosti – už nelze očekávat tak citelný pokles míry nezaměstnanosti jako letos,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. 

Trh práce podle Kovandy naráží stále zřetelněji na své limity. Na jedné straně byl sice schopen poměrně rychle vstřebat čerstvé absolventy, což se projevuje poměrně svižným poklesem míry nezaměstnanosti z 5,2 na 5,0 z měsíce na měsíc, na druhou stranu se stále projevuje sílící strukturální nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po pracovních pozicích. Je patrný například citelný nedostatek technicky vzdělaných pracovníků, jejž firmy řeší v prvé řadě přesčasy či nabídkou přeškolovacích kurzů. Častým řešením je právě také nábor čerstvých absolventů a obecně mladých lidí, kteří by za jiných podmínek sháněli své první zaměstnání mnohem obtížněji.

„Popsaný strukturální nesoulad se projevuje zmíněným stále poměrně vysokým počtem volných pracovních míst. Pokud by byl tento nesoulad slabší, míra nezaměstnanosti by klesala ještě rychleji. Při stávajícím stavu i přes její pokračující pokles nelze očekávat, jak je řečeno výše, že letos sestoupí pod pět procent. Do konce roku naopak vzroste na 5,4 procenta. Důvodem bude – jako každý rok – zejména postupné utlumování sezonních prací ve stavebnictví, lesnictví, povrchové těžbě a podobně,“ uvádí Kovanda.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl v říjnu zaznamenán v 74 okresech, největší v okresech Praha-západ (o 8,2 procenta), Rychnov nad Kněžnou (o 7,2 %), Ústí nad Orlicí (o 6,9 %), Klatovy (o 6,8 %), Plzeň-jih (o 6,7 %), Benešov a Havlíčkův Brod (shodně o 5,9 %). Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán ve třech okresech – Jeseník, Jindřichův Hradec a Písek.

Newsletter