Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Nezaměstnanost v lednu stoupla s útlumem sezónních prací

Nezaměstnanost v České republice v lednu opět meziměsíčně stoupla na 7,7 procenta z prosincových 7,5 procenta. Bez práce je 556.191 lidí, o 14.277 více než v prosinci. Pokles teplot podle úřadu utlumil sezónní práce ve stavebnictví. V meziročním srovnání je ale míra nezaměstnanosti stále výrazně nižší, když loni v lednu činila 8,6 procenta. Nyní je bez práce o 73.083 lidí méně než před rokem.     

Situace na pracovním trhu odpovídala v lednu podle Kateřiny Sadílkové, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR, běžnému vývoji na začátku roku. „V lednu nezaměstnanost roste pravidelně. Na základě značného poklesu teplot došlo k výraznému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví. Výrazně vzrostl počet mužů, kteří se hlásili do evidence Úřadu práce, a také lidí, kterým na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody,“ sdělila. Někde ovšem změna počasí přinesla naopak nárůst počtu pracovních míst, protože sněhová nadílka přispěla k rozjezdu turistického ruchu.     

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti však zaznamenaly pouze čtyři regiony, a to Trutnov, kde se nezaměstnanost snížila o 1,1 procenta, Mladá Boleslav (pokles o 0,7 procenta), Brno-město a Nový Jičín (shodně o 0,3 procenta). Naopak nárůst evidoval pracovní úřad v 73 okresech. Největší byl na Jesenicku, a to o 11,5 procenta. V krajském srovnání je na tom nejhůře opět Ústecký kraj s mírou nezaměstnanosti 10,9 procenta a na druhém místě s rovnými deseti procenty Moravskoslezský kraj. Nejnižší byla jako tradičně nezaměstnanost v Praze, a to 5,1 procenta.     

Nejnižší byla v lednu nezaměstnanost jako obvykle v okrese Praha-východ, kde činila 3,4 procenta, a na druhém místě bylo Mladoboleslavsko s 4,4 procenta. Naopak nejvyšší byla míra nezaměstnanosti opět na Bruntálsku, kde dosáhla 13,6 procenta, a na Mostecku s 12,9 procenta. V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost podle úřadu práce dále mírně vzrůst. Na loňské hodnoty se ale s největší pravděpodobností nedostane, a s rozjezdem jarních sezónních prací pak zase začne klesat.     

V uplynulém měsíci evidoval úřad celkem 62.257 volných pracovních míst, což bylo o 3518 více než v prosinci 2014 a o 25.863 více než před rokem. Nejvíce uchazečů připadalo na jedno volné pracovní místo na Jesenicku, a to 34,3. Přitom v celostátním průměru připadá nyní na jedno místo jen 8,9 uchazeče.

Newsletter