Nezaměstnanost v prosinci vzrostla, i tak je nejnižší v historii

Míra nezaměstnanosti měřená MPSV dosáhla v prosinci dle očekávání vyšších čísel, a to 3,8 %. Důvodem zvýšení podílu nezaměstnaných byla sezónnost. Dosažený výsledek je ale i tak historicky nejnižší z hlediska všech prosincových měření.

„Podíl nezaměstnaných ke konci měsíce vzrostl o 0,3 procentního bodu z listopadového rekordního minima 3,5 % na 3,8 %. Za nárůstem podílu nezaměstnaných stojí nepříznivé sezonní vlivy, i tak je prosincový údaj, spolu se zářijovým, třetí nejnižší v roce 2017,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Podle hlavního ekonoma banky ING Jakuba Seidlera je současný vývoj trhu práce nadále nad očekávání příznivý, což odráží celkově pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky. „Podíl nezaměstnaných osob tak roce 2017 dosáhl 4,2 %, což je nejnižší hodnota od roku 2008 a ve srovnání s 5,5% nezaměstnaností roku 2016 i citelný pokles,“ uvedl Seidler. „Obecně míra nezaměstnanosti v minulém roce klesala rychleji, než se na začátku roku předpokládalo. V tuto chvíli se však již nachází na tak nízkých hodnotách, že prostor pro její další snižování je do velké míry vyčerpaný. I přesto by se však měla v letošním roce dostat mírně pod hranici 4 %,“ dodal ekonom.

Šoltés je přesvědčen, že napjatá situace na trhu práce a vylidněný úřad práce bude pokračovat i v průběhu letošního roku. „A to i přes očekávaný mírný nárůst podílu nezaměstnaných v lednu, kdy se projeví pokračující nepříznivé sezonní vlivy,“ uvedl.

To potvrzuje i ekonom Komerční banky Viktor Zeisel, dle kterého budou nepříznivé sezónní faktory na statistiky nezaměstnanosti působit ještě v prvních měsících letošního roku. „Podíl nezaměstnaných by se měl podle našeho předběžného odhadu dostat až na 3,9 %. V březnu se však znovu vydá dolů a ještě prohloubí svá historická minima. Podle našich současných odhadů by se podíl nezaměstnaných mohl dostat na 3,3 %.“

Velmi přehřátý trh práce se ale rovněž začíná stávat bariérou dalšího růstu ekonomiky, jelikož je pro firmy stále obtížnější nalézt vhodnou pracovní sílu, upozornil Seidler. „Díky tomu očekáváme další tlak na růst mezd, zejména v letošním roce by jejich meziroční dynamika mohla přesáhnout 8 %, a to nejen díky příznivému ekonomickému vývoji, ale také i díky schválenému růstu platů státních zaměstnanců, zvýšení minimální mzdy a silnějšímu tlaku odborů,“ doplnil.

Na tlak na růst mezd upozorňuje i hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Podle něj není tento vývoj udržitelný, a to ani ve střednědobé perspektivě. „To proto, že produktivita práce roste pomaleji. Právě nesoulad mezi růstem mezd a růstem produktivity se dříve či později stane zdrojem cyklického útlumu tuzemské ekonomiky,“ vysvětlil.

 

Newsletter