Nezdar jednání o Řecku srazil euro. Dlouhodobě odchod vzpruhou?

Včerejší nezdar jednání mezi řeckým ministrem financí a zástupci eurozóny ohledně financování nového řeckého dluhu měl za následek hromadný výprodej eura a přesun tohoto kapitálu směrem k bezpečným aktivům v čele s americkými a německými vládními dluhopisy. Euro vůči dolaru propadlo až o 0,5 % a aktuálně obchoduje poblíž úrovně 1,135 dolarů za euro. Česká koruna následovala cenové pohyby eura, a vůči dolaru poklesla až na 24,4 korun za dolar, aktuálně obchoduje na 24,3 korunách za dolar. Její kurz s eurem kulminuje poblíž 27,618 korun za euro.  

Řecko opět blíž bankrotu. Jak došlo do dnešního bodu?

Slabost eura pomohla dolaru se odrazit od jeho týdenních minim, zatímco obchodníci hromadně konvertovali svůj kapitál do americké měny. I přes slabost dolaru trvající takřka jeden týden, americká měna nadále zůstává favoritem číslo jedna na devizových trzích. Podle analytiků Citibank není býčí trend na dolaru zdaleka u konce, přičemž poukazují na fakt, že růstové trendy na dolaru dosahují dvojnásobné délky trvání než tomu je u dosavadního trendu.

Sázky stratégů na odchod Řecka z eurozóny narůstají

Většina trhu se shoduje na tom, že případný odchod Řecka z eurozóny by mohl mít katastrofální následky pro evropskou společnou měnu. Podle mého soudu by tomu tak být nemuselo. Ačkoliv by počáteční šok způsobený odchodem Řecka jistě zahýbal s cenou eura, domnívám se, že v dlouhodobém měřítku by odchod Řecka měl na celkovou ekonomiku ba dokonce celistvost eurozóny pozitivní efekt a to zejména pro to, že by se eurozóna konečně zbavila svého obtížného článku, který Řecko jakožto druhá nejzadluženější ekonomika světa představuje. 

Newsletter