Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Nezdařený puč jako hřebíček do rakve opozice. Erdogan úřaduje

Téměř dva měsíce po pokusu o převrat v Turecku zdejší president Recep Tayyip Erdoğan prohlašuje, že je třeba ujít ještě dalekou cestu v boji proti teroristické organizaci klerika Fethullaha Gülen (FETÖ). Přestože vláda přistoupila k nezvykle tvrdým opatřením proti potenciálním spojencům pučistů v podobně masového zatýkání obyvatel či vyhazování zaměstnanců z různých profesí. V posledních dnech svoje čistky ale Erdogan přesměroval zejména směrem k příslušníkům a podporovatelům Lidové demokratické strany (HDP). Desítky let trvající neshody mezi Turky a kurdskou hoří s novou silou.

Zmiňme nedávné sesazení dvaceti osmi starostů, povětšinou právě z opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), na jihovýchodě Turecka. Erdogan se snaží vytěžit z nezdařeného puče, co se dá a z opozice udělat směšnou partičku bez jakékoliv legitimní moci. Že Erdogan již do otevřené bitvy s Kurdy vyrazit, dokazují jeho slova: „Zásadní součástí boje proti Kurdské straně pracujících je jejich odsunutí z veřejných institucí. V rámci výjimečných opatření jsme již přijali určité kroky, další na sebe nenechají dlouho čekat.“

Využití situace k porážce opozice není nic překvapivého, v případě Kurdů určitě nikoliv, opatření ale dopadnou i na další opoziční strany. Turecký prezident je již několik let obviňován ze snahy znepřátelit Turky s kurdskou menšinou, která představuje přibližně dvacet procent turecké populace. „Po letech bezproblémového soužití obyvatelstva v posledních asi sedmi letech vnímám rozpory, které se postupně prohlubují a zvyšují vnitřní napětí v zemi,“ říká pro Roklen24 Turkyně momentálně žijící v Praze Berfin Onur Osso.

Kurdové vs. Turecko: Kam vítr, tam plášť?

Vše je ovšem mnohem složitější, a ať už pomyslí nebo skutečný boj, se odehrává na více stranách. „Demokracie v Turecku je v ohrožení, ať už šlo o skutečný pokus o převrat nebo zinscenovaný,“ komentuje situaci posledních dní Roklen24 Orkhan Gambarli z Oxfordské univerzity, který několik let v Istanbulu studoval. A dále vysvětluje silnou podporu tureckého obyvatelstva prezidentu Erdoganovi a jeho krokům: „I lidé, kteří jsou proti islamizaci veřejné zprávy, oceňují, jak se Erdoganovi podařilo puč zvrátit, věří v lepší zítřky a oceňují vůdcovské schopnosti prezidneta. Myslím si, že v celé záležitosti s nepovedeným pučem jde ale především o upevňování pozic v regionu a vymezení spolupráce s USA.“ Vztahy Turecka a USA blíže přiblížíme v nadcházejícím článku.

Newsletter