Neznámý kov přebíjí veškeré investice

Nejvýkonnějším aktivem tohoto týdne byl kov, o kterém jste pravděpodobně ještě neslyšeli.

Rhodium je jeden z nejvzácnějších kovů, jehož cena tento týden stoupla o 29 %. Tím předčil každou akcii v rámci indexu MSCI World, všechny měny a dokonce i všechny komodity (viz graf ). Zatímco trh s rhodiem je poměrně malý a jako komodita se obchoduje pouze mimo burzu, fondy držící jeho fyzickou zásobu si od 9. července připsaly k dobru 23 %. Stejně tak odskočily vzhůru i akcie jeho producentů.

Cena rhodia si prošla pozvolným propadem, který započal v srpnu minulého roku. Pokles trval až na úroveň 845 dolarů za unci. Právě nízká cena pak pobídla firmy, které tento kov používají například k výrobě automobilových katalyzátorů, míní Jonathan Butler, stratég společnosti Mitsubishi zaměřující se na drahé kovy. Rhodium začátkem měsíce kleslo až na své 11leté minimum. Pokles podpořila především předpověď o tom, že Jižní Afrika, největší producent tohoto kovu na světě, zvětšuje svou produkci nejrychleji za posledních dvacet let.

„Každý si chce utrhnout kus koláče, když něco tak volatilního, jako je rhodium, stoupá výš,“ řekl pro agenturu Bloomberg Butler. „I tak se ale v závěru týdne poptávka lehce stáhla s tím, jak se výrobci snažili udržet cenu pod tisícem dolarů za unci,“ dodal stratég.

Rhodium je jeden z kovů, který je silně náchylný na volatilitu, dokonce ještě více než platina či palladium. Je tomu tak, jelikož jeho trh je mnohem menší než u dvou zmiňovaných kovů, vysvětlil John Meyer, těžařský specialista ve společnosti SP Angel Corporate Finance. V naprosté většině případů se rhodium obchoduje přes tzv. OTC obchody, které jsou prováděny přímo mezi bankami, tedy mimo jakoukoliv burzu.

Rally kovu i akcií

Pětidenní rally, kterou si rhodium tento týden prošlo, byla největší za posledních šest let. Napomohla tak k tomu, že se cena přiblížila k magické hranici 1000 dolarů za unci. Tomuto růstu pak předcházel bezmála 50% pokles od srpna 2014.

Burzovně obchodovatelný fond, který spadá pod Deutsche Bank a zaměřuje se právě na obchodování s rhodiem, zaznamenal tento týden poměrně vysoké zvýšení objemu transakcí, který dosáhl ročního high na úrovni 24 600 kontraktů. Samotný fond pak spravuje aktiva o hodnotě necelých 80 milionů dolarů.

Zvýšená poptávka po rhodiu podpořila i akcie jeho těžeřů. Titul společnosti Anglo American Platinum, jednoho z největších producentů rhodia na světě, během prvních třech dnů tohoto týdne vzrostl o 5,5 %, ve čtvrtek už však opět spadl o zhruba 0,9 %. Její konkurent firma Lonmin si během dvou dnů připsala 9,9 % a ve čtvrtek k tomu přidala dalších 0,6 %.

Byl to právě intenzivní a dlouhodobý pokles předešlých měsíců, který z rhodia udělal mnohem konkurenceschopnější kov v porovnání s jinými, které se využívají buďto k výrobě katalyzátorů, optických vláken či termočlánků. V Evropě k růstu zásadně přispěly i vyšší prodeje aut, které za červen vzrostly o 15 %, nejvíce za posledních pět a půl let.

Newsletter