Nidetzký (ČNB): Konec intervencí bude složitější než zavedení

Ukončení devizových intervencí bude složitější než jejich zavedení. Dnešním Hospodářským novinám to řekl nový člen bankovní rady České národní banky Tomáš Nidetzký. Pro ČNB podle něj bude těžké i rozhodování o tom, jaký způsob ukončení kurzového závazku zvolit.

Centrální bankéři nyní hledají cestu, jak z takzvaných intervencí proti koruně vystoupit, aby to nezpůsobilo výkyvy kurzu a nepoškodilo vývozce. „Jsou zpracovány různé scénáře a jejich dopady. Nemyslím si, že jen některý z nich je ten správný a že dopady, které exit může mít, jsou jasně předvídatelné. Já osobně nemám jasnou preferenci. Debata je ještě před námi,“ řekl deníku Nidetz­ký.

Rusnok: Čekáme výrazný růst mezd, brexit ekonomice neublíží

ČNB bude také muset řešit, zda konec slabé koruny oznámit, nebo zda trh překvapit. „Připadá mi to jako vtipné řešení. Otázka je, jestli má ČNB dělat vzhledem ke své reputaci vtipná řešení. Skutečně to bude těžké rozhodování,“ poznamenal Nidetzký.

Podle něj je nutné, aby banka intervenční režim opustila ve chvíli, kdy si bude jistá, že nebude muset záhy po­užít nějaké jiné opatření, byť krátkodobě. „Z praxe mám zkušenost, že je jednodušší věci zavádět než rušit. Rozvod je také těžší než svatba,“ dodává Nidetzký, který před příchodem do centrální banky pracoval pro soukromé pojišťovny, naposledy pro nizozemskou skupinu NN.

ČNB zlepšila odhad růstu HDP pro letošek, pro rok 2017 je horší

Newsletter