Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Nižší rating pro ČEZ. Moody’s vadí levná elektřina

Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s Investors Service dnes snížila hlavní úvěrový rating největší české energetické společnosti ČEZ o jeden stupeň na A3 z dosavadní známky A2. Zdůvodnila to přetrvávajícími nízkými velkoobchodními cenami elektrické energie, které podkopávají ziskovost společnosti. Výhled nového ratingu je stabilní, uvedla agentura.

ČEZ je podle Moody‘s vzhledem k převažujícímu typu výroby energie zvláště vystaven výkyvům velkoobchodních cen. Ty se po prudkém poklesu minulých let sice od loňska stabilizovaly, v příštích dvou až třech letech ale bude jejich nadále nízká úroveň dál tlačit dolů provozní hotovostní toky společnosti. Tento ukazatel se podle Moody‘s začne stabilizovat až ke konci desetiletí.

„Předchozí rating od Moody‘s měl negativní výhled již více než dva roky, což je nezvykle dlouhá doba. Jelikož se za tuto dobu nezlepšily podmínky na trhu s elektřinou, snížení ratingu není překvapením,“ reagoval na dotaz ČTK mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. V letošním roce byl podle něj snížen rating i jiným velkým evropským energetikám, například EDF, E.ON a Fortum.

„Se snížením ratingu na A3 nám byl zároveň upraven výhled na stabilní, což znamená, že za nezměněných okolností ratingová agentura neočekává další úpravy ratingu, ať již nahoru, nebo dolu,“ dodal mluvčí ČEZ.

Podle agentury Moody´s tlak na ziskovost firmy dále zvyšuje nedávná změna politiky vyplácení dividend, kdy se jejich podíl na zisku zvýšil z předešlých 50-60 procent na 60-80 procent, uvedla agentura. Moody‘s také upozornila, že ČEZ již dokončuje rozsáhlý investiční program, a měl by proto od roku 2016 vykazovat zlepšené hotovostní toky. U nich však agentura čeká zlepšení nejdříve od roku 2018.

Newsletter