Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Nobel Biocare smetla finanční krize. Kupují jej Američané

Americký výrobce zdravotnického a průmyslového vybavení Danaher koupí za 2,2 miliardy dolarů švýcarskou zdravotnickou společnost Nobel Biocare. Danaher se díky tomu stane největším výrobcem dentálních implantátů na světě. Z pozice přebírající firmy na NYSE oslabila jen o drobných 0,3 % a zakončila u 76,6 USD na akcii. Akcie Nobel Biocare odepsaly výrazných bezmála 6 % do blízkosti 17 CHF za akcii.

Danaher je předním světovým dodavatelem vybavení a materiálu pro zubní ordinace, na trhu zubních implantátů má ale jen malý podíl. Analytici společnosti Vontobel očekávají, že tento trh se do roku 2025 zdvojnásobí na zhruba šest miliard USD. Nobel Biocare je teď druhým největším výrobcem zubních implantátů.

Podobně jako další výrobci kvalitních drahých implantátů i společnost Nobel Biocare se dostala do potíží po vypuknutí finanční krize. Spotřebitelé, zvláště pak na jihu Evropy, totiž výrazně snížili výdaje za drahé zubní ošetření, které většinou nehradí zdravotní pojišťovny.

Akcie Nobel Biocare se v polovině roku 2007 ocitly na novém rekordu, od té doby však ztratily zhruba 80 procent.

Danaher nabídl za jednu akcii Nobel Biocare 17,10 CHF. Ve srovnání se závěrečnou cenou akcií z 28. července, což je den předtím, než švýcarská firma oznámila, že jedná se zájemci o svém převzetí, to představuje prémii zhruba 23 procent.

Dohodu již doporučilo představenstvo švýcarské společnosti. K dokončení transakce je ale nutné, aby ji schválilo ještě 67 procent akcionářů a povolily ji antimonopolní úřady. Danaher již spustil tendr na odkup akcií, převzetí by mohlo být dokončeno na přelomu letošního a příštího roku.

Newsletter