Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Nobelista: Itálie opustí eurozónu. Po ní budou následovat další

Debata o tom, která další země opustí Evropskou unii, se rozpoutala ještě předtím, než byl odhlasován samotný brexit. A právě teď se opět dostává do kurzu. Jako poslední rozhýřil spekulace ohledně „exitů“ nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. Podle něj bude dalším odpadlíkem Itálie, kterou budou poté následovat další země. Kdo za to může? Podle nobelisty samotná měna euro a německá politika úsporných opatření.

„Evropa postrádá rozhodnost k tomu, aby přijala potřebné reformy, jako je například vytvoření bankovní unie,“ řekl v rozhovoru pro deník Die Welt Stiglitz. „Stejně tak ji chybí i solidarita napříč národními hranicemi.“

I přes všechny tyto nedostatky se však eurozóna během příštích deseti let nerozpadne. Jedinou otázkou tak zůstává, jaká bude její podoba. „Je velmi nepravděpodobné, že bude stále řeč o všech 19 členech, ovšem i tak je těžké spekulovat o tom, kdo zůstane a kdo odejde,“ míní nobelista.

V tomto směru Stiglitze napadá jako první Itálie. „Italové jsou čím dál tím víc nespokojení s eurem. Postupně si tak začínají uvědomovat, že Itálie s eurem jednoduše nefunguje. Německo by se se scénářem italského odchodu nakonec muselo smířit, stejně tak jako se smířilo s možným odchodem Řecka,“ řekl ekonom. Jako další by na řadu mohlo přijít například Portugalsko, kterému Stiglitz, stejně jako Řecku, již v minulosti radil, aby eurozónu opustilo.

Pokud bychom chtěli evropskou ekonomiku k něčemu přirovnat, jako první se nabízí její americká kolegyně. Obě hospodářství jsou si silně podobná a disponují stejnými zdroji. Problém je však ten, že americká ekonomika se zvládla oklepat z finanční krize, zatímco ta evropská nikoliv. Proč? „Hlavním rozdílem mezi oběma je euro,“ označil jasně hlavního „viníka“ Stiglitz.

Nobelista je tak přesvědčen, že politika úsporných opatření, v jejímž čele stojí Německo, byla a stále je chybným krokem. Mnohem lepším řešením všech aktuálních problémů eurozóny by bylo opuštění myšlenky jednotné měny, případně rozpad na severní a jižní unii zemí.

 

Newsletter