Nobelista Krugman k plánu „Agenta Orange“ na mexické clo

„Proboha. Jsou tady nějaké rozmazlené děti, co si hrají s pistolemi,“ tweetoval nositel ceny za ekonomii Paul Krugman v reakci na Trumpův vychytralý plán zaplatit zeď mezi USA a Mexikem ze cla, které uvalí na dovoz mexického zboží. Krugman by těmto dětem rád vysvětlil základní principy hospodářské politiky.

V pátek se prezident Donald Trump vyslovil s myšlenkou, že by svůj kontroverzní projekt, který zamýšlí postavit na hranicích mezi USA a Mexikem zaplatil z výnosu 20procentního cla, které by mělo být uvaleno na dovoz mexického zboží do USA. Mexičané totiž – ne příliš překvapivě – mexickou zeď zaplatit odmítají.

„Politika mezinárodního obchodu se řídí pravidly; dříve Všeobecnou dohodou o clech a obchodu (GATT), nyní pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Klíčovou součástí těchto pravidel je dohoda zemí, že nebudou jednostranně ukládat nová cla nebo dovozní kvóty. Takže pokud půjdou USA proti a uvalí na mexický dovoz dvacetiprocentní sazbu, rozbourají tím celý postavený systém,“ napsal na svůj twitter Paul Krugman v reakci na Trumpova slova.

Novopečeného amerického prezidenta pak dále kritizoval v řadě 13 tweetů, ve kterých mu pro jeho nezodpovědnost a neznalost základních principů fungování obchodu přisoudil přezdívku „agent Orange“.

 

 

„Incident s mexickým clem je zcela úžasný; demonstruje neznalost, nefunkčnost a neschopnost na několika úrovních,“ upozornil Krugman, „Trump se cítí být nerespektován: lidé si z něj – opět – dělají legraci, jelikož slíbil, že Mexiko zaplatí zeď a Mexiko ji zkrátka platit nebude,“ pokusil se ekonom vysvětlit ostrá slova amerického prezidenta.

Podle Krugmana však Mexičané zeď nezaplatí ani tehdy, pokud bude na mexické zboží uvaleno clo. „Cla ve skutečnosti nehradí vývozci; záleží sice na detailech, ovšem v podstatě jde o daň uvalenou na domácí spotřebitele,“ podotkl nobelista.

Účinky cel jsou přitom podle Krugmana ještě horší než účinky ostatních daní, jako například daně z přidané hodnoty; „DPH není jako clo. Je to daň z prodeje, která je ve svých účincích k mezinárodnímu obchodu víceméně neutrální,“ citoval ekonoma server PoliticusUSA.com.

Proto diskutovaný návrh nelze brát jako součást daňové reformy. Clo je prostě clo. Krugman dále připomenul, že USA mají za sebou dlouhou historii spolupráce s ostatními zeměmi, jejíž cílem bylo právě snížení tarifů a liberalizace obchodní politiky.

Newsletter