Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Nobelista Krugman varuje ECB před japonským deflačním scénářem

Poté, co ECB naznačila připravenost k případnému dalšímu uvolnění měnové politiky a média přinášejí spekulace o detailech dodatečných opatření z nejrůznějších zdrojů, si své přisadil nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. Ten se navzdory všem indikacím členů nejužšího vedení ECB obává, že měnová autorita nebude dostatečně důrazná, a varuje ji před japonským deflačním scénářem.

„Dynamika poklesu cen není tak výrazná v eurozóně ani ve Spojených státech. To ale nebyla nikdy ani v Japonsku, o němž jsme přesvědčeni, že má trvající problém s deflací,“ naznačil Krugman. Japonsko dvě desetiletí bojovalo s deflačními tlaky, útlumem poptávky, stagnací ekonomické aktivity a obrovským dluhem, což se nyní snaží zvrátit premiér Šinzó Abe v duchu tzv. abenomiky. Vláda v prosinci schválila mimořádný rozpočet v objemu 5,5 bilionu jenů určený k financování kroků na podporu hospodářského růstu a míra inflace byla na začátku roku nejvyšší za více než pět let. Bank of Japan cíluje zvýšit inflaci do roku 2015 na dvě procenta.

„Nebezpečná zóna“

Nízké tlaky na růst cenové hladiny jsou v současnosti nepříjemným jevem ekonomiky eurozóny, urputně se snažící o zotavení. Spotřebitelská inflace v regionu v dubnu činila 0,7 procenta. Ačkoli se vyhoupla z březnového 52týdenního minima 0,5 procenta, zůstává stále výrazně pod 2% cílem ECB a sedmým měsícem se jí nedaří dostat nad 1% úroveň, kam podle guvernéra ECB Maria Draghiho sahá „nebezpečná zóna“.

Podle Krugmana hrozí, že ECB bude čekat příliš dlouho, a jakmile se ekonomika ocitne v situaci typu „deflační spirály z roku 1933“, efektivně zakročit proti příliš nízké inflaci bude problém. Ekonomové polemizují s inflačním cílem centrální banky, který by měl být podle nich, s ohledem na cíl vyhnout se období slabého růstu cen, stanoven výše. Například hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard navrhuje cíl 4 %.

Draghi: ECB je v pohotovosti, na odchýlení inflace od prognózy bude reagovat

ECB na červen chystá snížení sazeb i podporu úvěrů, tvrdí zdroje

Draghi již vcelku jasně naznačil, že 5. červen, kdy znovu zasedne měnový výbor ECB, pravděpodobně přinese oznámení dodatečných opatření na podporu ekonomiky, odmítl však být konkrétnější před aktualizací makroekonomické prognózy z pera ECB, jejíž závěry budou pro další rozhodnutí určující. Včera Draghi zopakoval, že ECB si je plně vědoma rizik spojených s nízkou inflací a vývoj cenové hladiny ostražitě sleduje.

Ukáže-li vývoj v kurzu eura, na peněžním či kapitálovém trhu neodůvodněné utažení měnových a finančních podmínek, ECB by manévrovala stále v prostoru konvenčních opatření, zatímco příliš dlouho trvající tlaky na pokles cen a/nebo snížení inflačních očekávání mimo hlavní scénář v prognóze banky by si vyžádaly expanzivnější postup ve formě širšího programu nákupu aktiv, naznačil šéf ECB možné scénáře. Jisté je, že pokud by se ECB příští měsíc rozhodla prozaicky řečeno nic nedělat, bude to pro trhy velkým zklamáním. 

Newsletter