Nobelista o řecké vládě: Šílenství a destrukce

Titulky médií i nadále plní řecká sága. Byť už dění není tak silně emotivní, jako tomu bylo minulý týden, i nadále stojí před vedením Helénské republiky spousta práce, především pak se týká zavedení přijatých reformních opatření. Právě ta se stala terčem kritiky jednoho z nejslavnějších ekonomů dnešního světa. Nobelista a zarputilý kritik úsporných opatření Paul Krugman nešetří na adresu řecké vlády ostrými slovy. Přijetí strukturálních reforem bylo nerozumné, samotný krok přirovnal k „šílenství“ a k „absolutní destrukci národní suverenity“.

Řecko dnes otevře banky, zvedne DPH a dostane první peníze

„Řecká vláda si jednoduše myslela, že může požadovat mnohem mírnější podmínky, aniž by měla jakýkoliv záložní plán,“ řekl nobelista v rozhovoru pro televizi CNN. „Výsledek hlasování je pro mě šok. Absolutně jsem přecenil kompetence řecké vlády,“ dodal.

Radikálně levicová Syriza byla v lednových předčasných volbách zvolena především na základě odmítavého postoje vůči úsporným opatřením, které zahraniční věřitelé vyžadovali. I přesto však minulý týden hlasovali někteří její členové pro „ano“ strukturálním reformám, které přišly z dílny tzv. Troiky.

Na kritiku nobelisty hbitě reagoval německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Během rozhovoru pro deník Der Spiegel jasně uvedl, že Krugman nemá ani ponětí o tom, jak evropská měnová unie vlastně funguje.

„Krugman je prominentní ekonom, který získal Nobelovu cenu za svou obchodní teorii“, řekl Schäuble. „Avšak o struktuře, fungování a samotném založení evropské měnové unie nic neví. Na rozdíl od Spojených států neexistuje v eurozóně centrální vláda, nýbrž pouze 19 členů, kteří se musí dohodnout. Vypadá to, že toho si pan Krugman vůbec není vědom.“

Řecké firmy a vyšší daně

Jednou z oblastí reformních opatření, která Krugman tvrdě kritizuje, je zvýšení daní. Od pondělí se řecké společnosti musí smířit s poměrně výrazným navýšením daně z obratu. Někteří experti, včetně našeho nobelisty, jsou ohledně tohoto kroku nervózní a poukazují na možné negativní dopady na spotřebitelskou poptávku a celkový ekonomický růst země.

Úroveň daně z obratu se od pondělí zvýšila z 13 % na 23 %. Očekává se, že ročně by díky tomuto kroku mělo připlout do státní pokladny zhruba o 5 miliard eur více. Každý Řek by tak měl na daních ročně zaplatit asi o 1500 eur navíc, než tomu bylo doposud, uvedl řecký deník Proto Thema.

I tak je ale zavedení vyšších daní lehce matoucí. V případě hotelů a řeckých ostrovů, které doposud měly vyjednanou daňovou úlevu, se 23% daň zavede až v řijnu, a to proto, by nebyla ohrožena letošní turistická sezóna. Stejně tak platí, že vyšší daň se týká pouze některých statků a služeb.

Každý druhý Němec neschvaluje záchranný plán pro Řecko

Řecké banky dnes po třech týdnech otevřely, výběr peněz je dál omezený

Newsletter