Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Nokia a Deutsche Bank jsou venku ze ztráty, Shell tíží cena ropy

Finská telekomunikační společnost Nokia a německá banka Deutsche Bank zisky v posledním čtvrtletí roku 2014 překonaly ztráty, které ovládaly jejich hospodaření o rok zpět. Ropný gigant Shell citelně zatížila tržní cena ropy.

Nokia dosáhla v poslední čtvrtině roku 2014 čistého zisku 443 milionů eur po ztrátě 26 milionů eur před rokem. Očištěný zisk na akcii 9 centů lehce zaostal za konsensem 9,5 centu. Nokii se podařilo zvýšit tržby o 9,4 procenta na 3,8 miliardy euro při očekávání trhu 3,74 miliardy euro. Výsledkem tedy nezklamala.

Nokia prodala svou divizi mobilních telefonů do rukou Microsoftu a jeho jádrovým podnikáním jsou sítě a konkurence s Ericssonem či Huawei. Marži v této divizi Nokie zvedla na 14 z 11,2 procenta. Nokia ale předpovídá, že toto čtvrtletí zřejmě přinese její opětovný pokles. V listopadu Nokia předpověděla, že celoroční marže v letošním roce bude v rozmezí 8 až 11 procent.

Lepším tržbám a ziskům pomohly prodeje v Severní Americe. Nokia rovněž oznámila, že chystá vyplácení ročních dividend ve výši 0,14 eura na akcii, ekonomové však čekali 0,16 eura. 

Nokia je na trhu síťových zařízení světovou trojkou právě po švédském Ericssonu a čínské Huawei Technologies.

Německé bance Deutsche Bank se v závěru roku 2014 podařilo dosáhnout kvartálního zisku 438 milionu eur po ztrátě v rozsahu 1,36 miliardy eur před rokem. To je pro trh pozitivní překvapení, analytici čekali uvěznění ve ztrátě, která byla viděna ve výši 341 milionů eur. Dva spolušéfové banky Anshu Jain a Jürgen Fitschen připravují novou strategii, která má ziskovost banky posunout poté, co ji srazily právní náklady a nové bankovní regulace. Management banky navrhl nezměněnou dividendu 75 centů eura na akcii.

Za očekáváním výrazně zaostal svým ziskem ropný gigant Shell. Meziročně v posledním čtvrtletí roku 2014 zvedl zisk na 3,3 z 2,9 miliardy dolarů, očekáváno ale bylo 4,1 miliardy dolarů. Shell je první ropnou skupinou, která prezentuje své výsledky poté, co ceny ropy v posledním půlroce propadly o polovinu. Statoil, Tullow Oil nebo Premier Oil odložily některé projekty a prodávají aktiva. BP zmrazila mzdy a Chevron vyčkává se svým plánem investic pro rok 2015. Šéf Shellu Ben van Beurden uspíšil prodeje aktiv a úspory již před propadem cen ropy. Nejnověji firma prodává podíl v offshorovém projektu v Brazílii. Cílem za roky 2014 až 2015 jsou prodeje aktiv v rozsahu 15 miliard dolarů.

Newsletter