Nomura: Euro na paritě s dolarem do 9 měsíců

Držte si klobouky, euro směřuje k paritě s dolarem, alespoň podle analytiků Nomury. Důvodem je rozšiřující se propast mezi politikami dvou nejvýznamnějších centrálních bank. Zatímco Federální rezervní systém v prosinci velmi pravděpodobně zvýší úrokové sazby, Evropská centrální banka dále pokračuje v režimu kvantitativního uvolňování. Šéf ECB Mario Draghi sice mírně polevil v silných slovech ve svých posledních komentářích ohledně toho, že by eurozóna mohla dále snižovat sazby či rozšířit expanzivní QE program, vše ostatní však zůstalo stejné. Takovýto rozkol by ve výsledku měl oslabit euro a naopak posílit dolar.

Fed: Vyšší sazby na spadnutí? Většina je pro

Některé investiční banky paritu předpovídaly již začátkem roku. Například Goldman Sachs v březnu predikovala, že euro bude na paritě s dolarem během šesti měsíců, což se ale nestalo. Nomura mezi nimi nebyla. Nyní se však domnívá, že je parita eura a dolaru na spadnutí. Vedoucí měnové strategie Jens Nordvig říká, že parita nastane v příštích 6 – 9 měsících podle toho, jak bude reagovat Federální rezervní systém a Evropská centrální banka (viz tabulka).

Zejména v případě ochoty ECB v průběhu roku 2016 dále snižovat depozitní sazbu (možná k -50 bazických bodů), zastáváme názor, že je vysoce pravděpodobné, že se parita dostaví. Nejpravděpodobnější načasování je polovina roku 2016, až tak dlouho může trvat Fedu otálení kolem zvednutí sazeb a díky tomu bude tržní psychologie kolem obchodování s eurem opatrnější než v roce 2014 a na začátku roku 2015. Eurodolar se od svého zavedení v roce 1990 vůči dolaru hodně posunul, a to z úrovně 0,850 dolaru za euro z roku 200, až po hodnotu na 1,600 z doby před finanční krizí.V současné době se pohybuje kolem 1,0700 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter