Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Norsko nečekaně krátí sazby. Sráží měnu na 13leté dno

Norská centrální banka dnes nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum a uvedla, že vzhledem k současnému výhledu norské ekonomiky by v příštích 12 měsících mohla ve snižování úroků dále pokračovat. Základní sazba klesla o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta.

Norges Bank snížila sazby již podruhé za čtyři měsíce. Z 18 analytiků dotazovaných agenturou Reuters jich pouze šest čekalo, že banka sazby sníží, zbývající počítali s tím, že se úroky měnit nebudou. V anketě agentury Bloomberg čekalo pokles sazeb sedm ze 17 ekonomů.

Norská koruna na zprávu o dalším snížení úroků reagovala poklesem k euru o dvě procenta na nejslabší úroveň za čtyři týdny. Vůči americkému dolaru je NOK po zásahu centrální banky nejslabší za posledních 13 let (8,4861 USDNOK). Měna největšího evropského producenta ropy dnes klesá vůči všem hlavním partnerským měnám.

Aktuální kurz norské koruny k dolaru sledujte ZDE.

Na výkon norské ekonomiky mají negativní dopad nízké ceny ropy. Ropné a plynárenské firmy, které mají na hrubém domácím produktu země zhruba pětinový podíl, kvůli očekávanému dlouhému období nízkých cen ropy ruší investice a propouštějí tisíce zaměstnanců.

Norsko má velké problémy kvůli nízké ceně ropy

„Současný výhled pro norskou ekonomiku naznačuje, že hlavní úroková sazba by mohla být v příštím roce dále snížena,“ uvedl v prohlášení guvernér Öystein Olsen. „Snížili sazby a nyní říkají, že možná bude další snížení před Vánocemi a pravděpodobně další snížení v roce 2016,“ řekl hlavní ekonom Danske Bank Market Frank Jullum. „To je dokonce mnohem horší, než to, co jsme čekali.“

Centrální banka dodala, že vzhledem k poklesu cen ropy přes léto zůstane ekonomický růst pravděpodobně nízký delší dobu, než doposud odhadovala.

Banka se snaží o rovnováhu, analytici však upozorňují, že dluh domácností v zemi zůstává vysoký a nízké úrokové sazby nepomáhají při řešení tohoto problému.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter