Norsko sahá hlouběji do ropné kapsy

Vůbec poprvé v historii začne Norsko v zájmu posílení státního rozpočtu nakupovat svoji vlastní měnu. Nejbohatší skandinávský stát tak přemění část příjmů plynoucích z ropné těžby, kterou dostává v zahraničních měnách, do norských korun.

Norská centrální banka bude v říjnu nakupovat 250 mil. NOK denně, informuje Bloomberg. Naposledy se ke vstupu na měnový trh za účelem správy svých ropných příjmů odhodlala v říjnu 2013, kdy naopak nakupovala zahraniční měnu. Národní banka již začátkem roku signalizovala, že plánuje nakupovat svoji vlastní měnu. Koruna mezitím zpevnila o 1 procento vůči euru a o 0,7 procenta vůči dolaru.

„Množství, které se chystají nakupovat, je mnohem větší, než jsme původně odhadovali,“ uvedl Kjersti Haugland, analytik z DNB ASA. Podle této společnosti bude oznámený objem pouze dnem pro nakupované množství v dalších dvou měsících.

Nákupy koruny startují novou éru pro západoevropskou jedničku v těžbě a vývozu ropy a plynu. Země za poslední dvě dekády vybudovala z příjmů v této disciplíně vládní fond disponující 860 mld. USD. Vláda se chystá využít více peněžních prostředků, aby zajistila potřeby rozpočtu, vzhledem k tomu, že příjmy z těžby ropy a plynu během posledních 10 let propadly o 20 procent.

Norské příjmy z ropné činnosti pocházejí ze dvou zdrojů. Jednak je to příjem v norských korunách pocházející ze zdanění produkce a dividend společnosti Statoil ASA, v níž vláda drží 67procentní podíl. Druhý díl příjmů pochází z přímého podílu na offshore produkci společnosti Petoro, a tedy je v zahraniční měně. Petoro je norskou vládou vlastněný správce portfolia těžebních a produkčních licencí na ropu a zemní plyn na území Norska.

Příjmy v korunách byly dosud dostatečné k pokrytí potřeby státního rozpočtu. Guvernér norské centrální banky Oeystein Olsen dnes oznámení plánu využít část deviz putujících do ropného fondu na posílení státního rozpočtu komentoval tak, že nic nemění na dlouhodobé strategii.

„Doufám a věřím, že měnové trhy a trhy obecně budou vnímat naši politiku jako stoprocentně konzistentní s dosud proklamovanou politikou. V žádném případě nechceme intervenovat s cílem ovlivnit trh. Pouze reagujeme na množství inkasovaných korun z ropného obchodu,“ uvedl Olsen pro Bloomberg.

Koruna se dnes odpoledne obchodovala o 0,7 procenta silnější vůči euru na úrovni 8,1249. Vůči dolaru se během dne dostala na 6,4034.

„Koruna posiluje pouze díky současným nákupům ze strany centrální banky. Tato podpora kurzu bude ale pouze dočasná,“ uvedl Nils Kristian Knudsen, měnový stratég ze společnosti Svenska Handelsbanken AB.

Ačkoli vláda nastavila strop pro využití příjmů z ropného průmyslu na financování deficitu veřejného rozpočtu na pouhá 4 % objemu fondu, růst příjmů každoročně uvolňuje do rukou politiků čím dál více hotovosti. Dle jednoho z vládních odhadů zveřejněného v květnu letos kabinet z ropného fondu využije k „zalátání“ rozpočtové díry rekordní částku 140,9 mld. NOK. To by se rovnalo 2,8 procentům.

Newsletter