Notorický medvěd: Akcie padnou na čtvrtinu a USA do recese

Oslabující čínská měna vyvolá globální vlnu poklesu spotřebitelských cen, která stáhne Spojené státy do další recese a americké akcie srazí až o tři čtvrtiny hodnoty. Tvrdí to stratég Société Générale, známý svými medvědími výhledy, Albert Edwards.

Edwards ve své nejnovější prognóze reagoval na nedávný pokles kurzu čínské měny, který způsobily zásahy čínské centrální banky. Devalvace, která podle zpráv z minulého týdne není ani zdaleka u konce, je podle něj výsledkem monstrózní bubliny cen aktiv, uvedl Edwards. Tuto bublinu dle něj pomohla vytvořit americká centrální banka Fed skrze nákupy aktiv a živí ji další centrální banky po světě.

Rozsáhlý program nákupů vládních dluhopisů, kterým Fed do podzimu 2014 podporoval domácí ekonomiku, růstovému tempu největší světové ekonomiky ani příliš pomoci nemuselo, „určitě ale vyšroubovalo světové ceny aktiv do stratosféry“, uvedl Edwards v dnešním komentáři. Pokud je toto pravda, klesne podle Edwardse širší index amerických akcií S&P 550 z nedávného vrcholu kolem 2100 bodů na pouhých 550 bodů.

„Na trhu se usadil medvěd, blíží se doba ledová“

Americký dolar stoupl k čínskému jüanu od začátku tohoto roku o jedno procento. Oslabování čínské měny podle pozorovatelů naznačilo, že Peking chce podpořit vývoz, neboť exportně orientovaná čínská ekonomika zřejmě zpomaluje více, než se čekalo. To potvrdily čerstvé statistiky.

Slabý jüan probudil čínský export

Levnější vývoz z Číny by však také podle některých názorů mohl mít za následek celosvětové šíření deflace, tedy poklesu cenové hladiny, napsala CNBC.

Newsletter