Nová cla? Trump to dnes udělá. Co na to Peking a dolar?

Trh dnes bude vyčkávat na další kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který by podle listu The Wall Street Journal měl oznámit další cla na dovoz z Číny. Investoři budou čekat na podrobnější detaily, vztahy mezi ekonomickými giganty by se mohly dál zhoršit.  Opatření má za cíl omezit dopad na americké spotřebitele, kteří se chystají na předvánoční nákupní sezonu. Nová cla postihnou osobní elektroniku, nábytek, dětské autosedačky nebo třeba pneumatiky. 

Podle zdrojů The Wall Street Journal mají být cla desetiprocentní. Původně přitom měly být 25procentní. Deník také napsal, že Peking by mohl odmítnout obchodní jednání, nechce totiž jednat pod tlakem. 

Spojené státy pozvaly Čínu k novému kolu obchodních rozhovorů, které by měli vést ministr financí Steven Mnuchin a čínský vicepremiér. Měli by se sejít příští týden, a to 27. a 28. září. Pokud by se jednání neuskutečnila, bylo by to vnímáno „velmi negativně“, obchodní napětí mezi zeměmi by dál eskalovalo, upozornila analytička Citi Johanna Chua. Podle analytiků JPMorgan mohou nová cla znamenat, že Čínu situace povede k přímým vývozním omezením, jež situaci dál zhorší. 

Z makrodat dnes bude oznámena inflace v eurozóně. Index spotřebitelských cen by měl v srpnu meziročně zpomalit na dvě procenta z červencových 2,1 procenta. Meziměsíčně by pak měl růst o 0,2 procenta, když v červenci klesl o 0,3 procenta. Ve Spojených státech bude zveřejněn Empire index průmyslové aktivity za září. 

Pozornost investorů se také zaměří na středeční schůzku vedoucích představitelů Evropské unie v rakouském Salcburku. Očekává se, že vyjednavač Michel Barnier bude mít flexibilnější pozici k uzavření dohody s Británií. To by mohlo podpořit evropské měny. 

Dolar se vůči euru nyní obchoduje na 1,1635 EURUSD a dolarový index se nachází na hodnotě 94,91 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1628 do 1,1739 EURUSD.*

Koruně se minulý týden dařilo, zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru prolomila úroveň 25,50 EURCZK, pod níž byla naposled v polovině května. Proti dolaru se pak dostala pod 22,00 USDCZK.

Na počátku nového týdne se dozvíme také nová tuzemská data. Český statistický úřad oznámí indexy cen výrobců za srpen a také index cen dovozu a vývozu za červenec.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,45 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,42 až 25,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,78 až 22,88 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter