Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Prognóza ČNB naznačila růst sazeb v příštím roce. Rusnok „nadšení“ mírní

Česká národní banka dnes rozhodla ponechat hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,25 %. Společně s tím byla zveřejněna aktualizovaná prognóza. Ta mimo jiné naznačila, že by sazby mohly růst již během příštího roku. Koruna na tento odhad reagovala posílením. Guvernér Rusnok však „nadšení“ lehce zmírnil.

Nový výhled centrální banky ve srovnání s tím předchozím ukázal zmírnění letošního ekonomického propadu a poté slabší růst během roku 2021. Změny inflace byly je mírné směrem k pomalejšímu růstu cen během příštího roku. Kurz koruny by měl ke konci roku dosahovat hodnot 27,20 za euro, za celý rok pak 26,60 za euro. V dalších dvanácti měsících by měl postupně sílit k 26,30 za euro na konci 2021. Za celý rok centrální banka pracuje s odhadem na 26,60 za euro.

S takto představenou prognózou je konzistentní stabilita tržních úrokových sazeb následovaná jejich postupným nárůstem v příštím roce (dle výhledu sazby Pribor by mělo jít až o trojí zvýšení úroků ČNB, přičemž první by mělo přijít již ve druhém čtvrtletí). Tento výhled je však silně podmíněn naplněním předpokladů týkajících se vývoje epidemické situace a opatření proti šíření nákazy. Podle Rusnoka je však pravděpodobné, že návrat sazeb do normálu bude trvat déle, než ukazuje aktuální prognóza. Nedá se tak vyloučit, že sazby zůstanou beze změny i během celého příštího roku. V roce 2022 a 2023, které bude centrální banka prognózovat v roce příštím, by se již situace měla pohybovat v „normálu“ – pandemickém, a tedy i ekonomickém.

Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy jako výrazná. Patří mezi ně další možné zhoršení průběhu druhé vlny pandemie doma a zejména v zahraničí, vývoj domácí fiskální politiky v příštím roce, skladba nabídkových a poptávkových faktorů ve vývoji domácích i zahraničních cen a nakonec vnitropolitický vývoj v USA a odchod Spojeného království z Evropské unie bez dohody.

V rámci našeho výhledu prozatím pracujeme s variantou stability sazeb ČNB během celého příštího roku. Tento scénář by však i přes všechny aktuální rizika neměl koruně zabránit v dalším posilování. Pracujeme s představou zlepšující se koronavirové situace, která bude spojena s otevíráním domácí ekonomiky i těch zahraničních. Ekonomická obnova spolu s úrokovým diferenciálem, který může stále těžit z oné vidiny růstu sazeb, by tak měl kurzu pomoci k posunu směrem k hranici 26,00 za euro, kterou čekáme na konci roku 2021. Trend posilování by navíc měl působit skrze kurzový kanál měnových podmínek, což by ČNB ulevilo ve smylu (ne)potřeby zvýšit sazby.

 

Newsletter