Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Nová ropná měna na scéně? Možná ji máte v peněžence

Povaha amerického dolaru se mění. Jak? Prozradí jeho srovnání s cenou ropy.

Vztah mezi dolarem a ropou byl odjakživa inverzní. Zpevňovala-li americká měna, ropa (denominovaná v USD) pro nedolarové investory zdražovala a poptávka po ní tudíž klesala, což se nutně projevilo v ceně. V posledních týdnech však toto spojení postupně mizí a USD se začíná obchodovat jako ropná měna, tedy jako například kanadský dolar. Ve své analýze na to upozornil Hans Redeker, šéf strategie devizového oddělení v Morgan Stanley Investment Management.

„Inverzní vztah dolaru a ropy postupně mizí. Z americké měny se tak stává měna navázaná na ropu,“ přepisuje Redekerova slova server Business Insider. Pozitivní korelaci USD a černé komodity pak potvrzuje i 6měsíční indikátor sledující vývoj cen ropy a dolarového indexu.

„A tento nový vztah dává smysl,“ míní Redeker. Proč? Hlavním důvodem je fakt, že se ze Spojených států postupně stává jeden z nejvlivnějších producentů ropy, což ostatně potvrzuje reakce ceny černého zlata v závislosti na data z tamního ropného průmyslu. Když se před týdnem ukázalo, že americké zásoby rostou již 9. týden po sobě, cena komodity se propadla až na letošní minimum.

Kudla do zad ropného trhu? Vrahy hledejte v USA

Dalším argumentem pro vznik amerického petrodolaru je pokles importu ropy do USA, který je naopak kompenzován jejím exportem mimo zemi. Je pravděpodobné, že by se tento trend mohl udržet, a to už jen z toho důvodu, že sám prezident Trump přislíbil omezit závislost USA na zahraniční ropě (především od skupiny OPEC), stejně tak i omezit deficit obchodní bilance.

Pokud se tento scénář vyplní a americký ropný vývoz bude i nadále růst a dovoz klesat, ropné příjmy budou mít pro Spojené státy čím dál tím větší váhu, což se nutně projeví i na samotném dolaru.

Saúdové k Americe: Že vás budeme podporovat? Zapomeňte

Během dnešního dne se tato korelace však neprojevuje. Dolar vinou nervozity ohledně večerního zasedání Fedu oslabuje až na 1,062 EURUSD, zatímco ropa roste o zhruba 1,5 %.

Motorem černých čísel byla zpráva Mezinárodní energetické agentury, která sice uvedla, že se světové zásoby ropy v lednu zvýšily, ovšem pokud bude OPEC i nadále osekávat těžbu, v polovině letošního roku by mohlo být dosaženo deficitu o velikosti cca 500 tisíc barelů za den.

I tak stále platí, že k dosažení rovnováhy ropného trhu při vyšších cenách bude pravděpodobně potřeba o něco více času.

Noční můra zelených. Příští zastávka těžařů Arktida?

Newsletter