„Nováček“ na burze PayPal přerostl rodiče

Na americkém akciovém trhu si dnes investoři mohou poprvé koupit akcie populárního amerického platebního systému PayPal. Tato divize internetové aukční síně eBay byla v pátek vyčleněna do samostatné firmy a dnes vstoupila na burzu Nasdaq. Prozatím se ziskem až 6 %, respektive cenou 40,5 dolaru za akcii.

Dnešní vstup na burzu proběhl formou rozdělení kapitálu eBay mezi dvě nové firmy, kdy akcionáři eBay dostali v poměru ke každé své akcii jednu akcii PayPal. Rozhodným dnem byl 8. červenec.

EBay představila plány na osamostatnění divize PayPal loni v září. Podle firmy bude oddělení obou společností nejlepší cestou k dalšímu růstu a také nejlépe prospěje akcionářům. Hodnota PayPal již nyní přesahuje tržní hodnotu eBay. Akcie eBay dnes rostou o 1,5 % na 28,30 USD.

PayPal vznikl na konci 90. let a jeho akcie vstoupily na veřejný trh v roce 2002. Brzy poté jej za 1,5 miliardy dolarů koupila eBay. Na konci prvního čtvrtletí měl PayPal ve 203 zemích 165 milionů aktivních uživatelů. Příjmy firmy se loni zvýšily o 19 procent na 8,03 miliardy USD a objem plateb o 26 procent na 235 miliard USD.

Newsletter