Nové domy se v USA prodávají nejlépe za 7 let

Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech pokračoval v květnu v růstu a dosáhl maxima za více než sedm let. Dnešní údaje ministerstva obchodu potvrzují zlepšování situace na realitním trhu, které může pomoci celé ekonomice. Prodej se proti předešlému měsíci zvýšil o 2,2 procenta na celoroční tempo 546.000 domů, což byla jeho nejvyšší úroveň od února 2008. V dubnu trh výrazně oživil z poklesu a prodej domů stoupl o 8,1 procenta.

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že v květnu se celoroční tempo prodeje dostane na 525.000 domů. V meziročním srovnání byl prodej nových domů vyšší o 24 procent.

K zotavování realitního trhu přispívá zejména příznivý vývoj na americkém trhu práce. Zaměstnavatelé za poslední rok vytvořili více než tři miliony pracovních míst.

Podle pondělních údajů vystoupil prodej starších obytných realit v USA v květnu na maximum za pět a půl roku. Údaje z minulého týdne ukázaly, že počet vydaných povolení k nové obytné výstavbě dosáhl v květnu osmiletého maxima a že nálada na trhu je optimistická.

Americký trh obytných realit je jednou z klíčových součástí největší světové ekonomiky a dnešní údaje znovu potvrzují trend zotavování trhu ze zimního útlumu. Ekonomové předpokládají, že expanze trhu obytných realit nahradí útlum v průmyslu a podpoří hospodářský růst ve zbytku roku.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala v přepočtu na celý rok pokles o 0,7 procenta. Podepsalo se na tom nepříznivé zimní počasí, k němu se ale přidal negativní vliv silného kurzu dolaru na obchodní bilanci a pokles investic do těžby ropy.

Newsletter