Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Nové historické dno ruského rublu. Centrální banka je na trhu

(Rozšířeno 13:40) Ruská centrální banka v pondělí prodala zhruba 700 milionů dolarů, aby podpořila kurz domácí měny. Na devizovém trhu tak intervenovala poprvé od 10. listopadu, kdy umožnila volný pohyb rublu. Vyplývá to podle agentur Reuters a Bloomberg z údajů, které banka zveřejnila.

Centrální banka 10. listopadu oznámila, že přestává stanovovat takzvané fluktuační pásmo pro kurz rublu a umožní kurzu volný pohyb. Dodala však, že na devizovém trhu bude intervenovat pouze neohlášeně a to v případě, že bude vnímat rizika pro finanční stabilitu země. Tehdy se rubl vůči dolaru obchodoval u 45 USD/RUB. Dnes rubl vymezil nové historické dno k americkému dolaru úrovni 54,8915 RUBUSD.

Ruská centrální banka dává rublu volnost, rizika sleduje dál

Ruský rubl během pondělního obchodování oslabil až o sedm procent vůči dolaru. Obchodování však uzavřel se ztrátou pouhých 1,6 procenta. Již v pondělí se spekulovalo o tom, že rubl podpořila centrální banka. Ruská měna se letos dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.

Stabilita měny byla jedním z hlavních úspěchů vlády ruského prezidenta Vladimira Putina. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Z ruské vlády v tomto týdnu zaznělo, že ruská ekonomika příští rok neporoste, očekáván je pokles o 0,8 %. Rusko stojí na prahu recese. Čerstvá data ze sektoru služeb ukazují na nejnižší aktivitu v něm od května roku 2009. 

Rusko stojí na prahu recese

Newsletter