Nový guvernér ČNB bude krotit nejvyšší inflaci od roku 1993

Klíčové body

  • Dubnová inflace překonala hranici 14 % a je nejvyšší od roku 1993.
  • Koruna se drží v blízkosti 25,00 EURCZK. Na včerejší data o inflaci téměř nereagovala.
  • Prezident Zeman dnes jmenuje nového guvernéra ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Dubnový růst cen byl opět markantní, když inflace oproti březnu vykázala meziměsíční hodnotu 1,8 %. To je po sezónním očištění stejné tempo růstu jako v předchozím měsíci. V meziročním srovnání pak ceny rostly o rekordních 14,2 %. To je nejvyšší hodnota od roku 1993. Inflace se s největší pravděpodobností v příštích měsících dostane na ještě vyšší úrovně a překoná hranici 15 %.

Inflace v meziročním srovnání překonala tržní odhad o celý procentní bod, v případě meziměsíční inflace o 0,9 bodu. To je v obou případech značná odchylka od tržního konsenzu, což reflektovaly i sazby peněžního trhu, které opět poskočily výše. Například FRA 3×6 sazba sledující úroveň tříměsíčního PRIBORu za 3 měsíce po zveřejnění dat vystoupala zhruba o 10 bazických bodů do blízkosti 6,9 %. Ve zbytku včerejška ale tento pohyb korigovala a k dnešnímu ránu je výše pouze o dva bazické body.

Kurz koruny včera v ranních hodinách na zveřejnění statistiky téměř nereagoval, když se pohyboval mírně pod hranicí 25,00 za euro. Včera jsme na trzích mohli sledovat všeobecně klidnější průběh obchodování. Značná část měn i akciových titulů a komodit měla po pondělních prudkých pohybech konsolidační tendence.

Z ekonomického kalendáře jsme mimo domácí inflace sledovali ZEW index. Výsledek indexu aktuálních podmínek se v Německu v květnu posunul na nejnižší hodnotu za posledních 12 měsíců. Výsledek -36,5 bodu je po předchozích 30,8 bodu značným zhoršením, které ještě mírně překonalo tržní konsenzus. V případě ZEW indexu ekonomického sentimentu jsme sledovali zlepšení z předchozích -41 bodů na aktuálních -34,3 bodu, když trhy čekaly další zhoršení na hranici -42 bodů. Smíšená data tak neměla výraznější dopad na kurz eura. Společná evropská měna se nadále drží v horizontálním pásmu mezi 1,0500 a 1,0600 EURUSD.

V odpoledních hodinách jsme pak sledovali hned několik vystoupení zástupců amerického Fedu. Mezi zvučnější výroky můžeme zařadit například ten šéfa newyorského Fedu Johna Williamse. Ten se nechal slyšet, že zvýšení úrokových sazeb po 50 bazických bodech na příštích dvou zasedáních se momentálně jeví jako rozumný scénář. Thomas Barkin pak řekl, že Fed udělá vše, co je v jeho silách, aby zkrotil inflaci, zároveň však nepočítá s tím, že by kroky americké centrální banky stáhly tamní ekonomiku do recese.

Dnes ráno jsme mohli sledovat zveřejnění německé inflace za duben, která potvrdila první odhady na 7,4 %. To je oproti březnu nárůst o desetinu procentního bodu, v meziměsíčním vyjádření pak ceny rostly o 0,8 %, což je oproti březnovým 2,5 % značné zpomalení. V odpoledních hodinách budeme sledovat také americkou inflaci. Hlavní událostí pro nás však bude oznámení nového guvernéra ČNB, kterého dnes dopoledne v 11 hodin jmenuje prezident Zeman.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0544 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,82 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0499 do 1,0608 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,01 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,72 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,88 až 25,25 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,52 do 23,95 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter