Euro smazává ranní ztráty proti dolaru na úroveň otevírací ceny těsně pod 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Nový iPhone, tablet i AppleTV. Směr akciím ale ukázala ropa

Americké trhy dnes neudržely úvodní slibný růst a závěrečné minuty proběhly ve ztrátách. Wall Street tak nedokázala navázat na středeční vlnu optimismu na světových trzích, nastartovanou rally v Japonsku (Nikkei dnes vzrostl o bezmála 8 %) a hnanou spekulacemi o dalších stimulačních opatřeních v Asii. Americké indexy zakončily následovně: Dow Jones -1,5 %, S&P 500 -1,4 %, Nasdaq -1,2 %.

Pokles S&P přitom vedl sektor energetik, v čele s akciemi Chevron (-2,5 %) a Exxon Mobil (-2 %). V poslední době velmi volatilní ceny ropy se dnes totiž vydaly výrazně níž a barel jak americké lehké ropy WTI tak severomořské ropy Brent se v závěru amerických obchodních hodin prodává o téměř 4 % levněji.

Korporátní událostí dne byla jednoznačně konference společnosti Apple. Americký výrobce elektroniky na ní představil především novou verzi svých chytrých telefonů iPhone a svůj zatím největší počítačový tablet iPad. Prezentace Tima Cooka nicméně nedokázala oslnit natolik, aby přiměla akcie k růstu, ty uzavřely se ztrátou 1,9 %.

Před chvílí představené smartphony 6S a 6S Plus mají displej rozlišující sílu dotyku a rám ze silnějšího hliníku. Novými tablety pak Apple podle analytiků cílí zejména na firmy a pracovníky, kteří uvažují, že přejdou z laptopů na tablet.

Apple loni na podzim řešil stížnosti, že u tehdy představených telefonů iPhone 6 Plus existuje větší riziko ohnutí než u starších modelů. Firma sice své výrobní standardy hájila, silnější rám letošních modelů by měl ale podle analytiků tyto problémy redukovat. Nové telefony mají také dokonalejší fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů a nahrávají video v rozlišení 4K.

Telefony iPhone jsou vlajkovým produktem Applu, který je na jejich prodeji silně závislý. V uplynulém čtvrtletí tvořily tržby z iPhonů skoro dvě třetiny celkových příjmů společnosti. Podle analytika Patricka Moorheada ze společnosti Moor Insights & Strategy si většina zákazníků kupuje nový chytrý telefon po zhruba dvou letech, takže naději na velké tržby má prý Apple stále slušnou.

Apple neoslnil, tedy zklamal. Akcie -8 %

Společnost se ale potýká s klesajícím odbytem počítačových tabletů, které začala poprvé prodávat v roce 2010. Nový tablet iPad Pro, který dnes firma představila, má displej s úhlopříčkou 12,9 palce (32,8 centimetru), čtyři reproduktory a na jedno nabití údajně vydrží deset hodin. Apple tvrdí, že novinka je rychlejší než drtivá většina přenosných počítačů. K přístroji Apple nově nabízí i stylus s názvem Pencil (Tužka), který bude reagovat na tlak.

Nový přístroj si zájemci mohou koupit od listopadu. Cena přístroje s 32 gigabyty paměti bude v USA začínat na 799 USD (přes 19.000 Kč). Pro srovnání, starší iPad Air 2 začíná na 499 dolarech, základní model má ale poloviční paměť.

Firma kromě toho představila novou verzi svého set-top boxu Apple TV. Novinka má dálkové ovládaní vybavené měřidlem vibrací a gyroskopem, což má umožnit hraní interaktivních her. V USA se bude prodávat od 149 dolarů a k dispozici bude na konci října.

Podzimní prezentace novinek Applu se letos koná v sanfranciské městské hale pojmenované podle amerického pořadatele rockových koncertů Billa Grahama. Událost provází tradičně velký zájem novinářů a analytiků. Na přilehlém náměstí se před zahájením akce tvořily fronty.

 

Newsletter