Nový plán věřitelům Řecka opět nestačí?

Zadlužené Řecko předložilo mezinárodním věřitelům nový návrh reforem ve snaze odblokovat zbývající peníze, které má získat z úvěrového programu. Podle zdrojů Evropské komise ale věřitelským institucím návrhy nestačí, uvedla agentura Reuters a některá řecká média. Šéf euroskupiny, sdružující ministry financí zemí platící eurem, Nizozemec Jeroen Dijsselbloem znovu zdůraznil, že obě strany mají do dohody stále daleko.

Řecký kabinet s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnový fondem od února jedná o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z druhého dohodnutého záchranného programu. Minulý týden řecká krajně levicová vláda odmítla návrh mezinárodních věřitelů, který mimo jiné počítal s prudkým zvýšením daně z přidané hodnoty. Plán, s nímž o několik dní dříve přišli Řekové, naopak odmítli jako nedostatečný věřitelé, kteří zároveň vybídli Řecko k vypracování nového seznamu reforem.

Podle nejmenovaného řeckého vládního činitele mají alternativní návrhy sloužit k dosažení dohody v otázce fiskálních cílů a ulehčení obřího řeckého dluhu. Podle unijních zdrojů Reuters ale nové řecké plány pro dosažení dohody nestačí. „Řekl bych, že pro členské státy to není dostatečné ani přijatelné,“ uvedl jeden z nich.

Dijsselbloem v nizozemské televizi řekl, že z řecké strany už zaznělo hodně optimistických výroků ohledně posunů jednání kupředu, Atény ale jen podceňují komplexnost opatření, která jsou po nich požadována. Řecko prý má možnost si sestavit svůj vlastní rozpočet, pokud ale nevyžaduje další finanční prostředky od jiných zemí a pokud si udrží svoje výdaje pod kontrolou. Dijsselbloem rovněž vyloučil možnost smazání řeckých dluhů, což ovšem Tsipras v pátečním projevu v parlamentu v Aténách nekompromisně vyžadoval.

Nizozemský ministr financí také vyjádřil pochybnosti nad tím, zda se ve středu na okraj summitu EU-Latinské Ameriky znovu setkají řecký premiér Alexis Tsipras s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Setkání se podle činitelů EU zřejmě neuskuteční, protože nové řecké návrhy jsou považovány za nedostatečné a dnes se žádná jednání neuskutečnila.

„Jestliže není pokrok, nebude ani schůzka,“ řekl Reuters jeden z činitelů. „Německo a Francie nevidí prozatím k setkání důvod,“ dodal.

Podle řeckého deníku Kathimerini věřitele překvapila řecká strana návrhem na snížení přebytků primárního rozpočtu na 0,75 procenta pro letošní rok a 1,75 procenta pro rok 2016 v rozporu s avizovanými cíli jednoho a dvou procent. Překvapení je to pak proto, že věřitelé žijí v domnění, že se na vyšších hodnotách již obě strany dohodly.

Dalším problémem je, že se řecký návrh nijak nezaobírá důchody a dalšími sociálními výdaji. U nich věřitelé požadují zřetelné snížení.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény stejně jako další země eura postižené dluhovou krizí zavést masivní výdajové škrty a reformy.

Tsipras v dnešním italském deníku Corriere della Sera varoval, že kdyby jednání s věřiteli zkrachovala, znamenalo by to „začátek konce“ pro eurozónu a „ohromné“ náklady pro evropské daňové poplatníky. Neúspěch jednání by podle něj vedl k tomu, že finanční trhy by si začaly hledat další slabý článek v eurozóně. „Když Řecko zbankrotuje, trhy začnou okamžitě hledat další kořist,“ uvedl Tsipras. Možnost předčasných voleb ale opět vyloučil.

Newsletter