Nový premiér, další makrodata. Pohne s korunou průmysl?

Týden bohatý na data, který by mohl mít vliv na korunu, dnes pokračuje. Dnes statistici oznámí, jak se v říjnu dařilo průmyslu. Říjnový maloobchod včera zklamal. Koruna se včera přiblížila až k úrovni 25,70 EURCZK a byla tak nejslabší od poloviny října. Později ale ztráty umazala. Dnes ráno je kurz na 25,62 EURCZK a 21,72 USDCZK

Dalším důležitým číslem z české ekonomiky dnes bude průmyslová produkce. Dle Bloomberg se čeká meziroční růst o 10,3 procenta. Český statistický úřad v 9:00 také oznámí stavební výrobu a zahraniční obchod.

Z dat bude dnes podle ekonoma Roklen Michala Šoltése záležet především na průmyslové produkci, ale zatím se zdá, že tlak na třetí letošní zvyšování úrokových sazeb slábne. 

Česko má od včerejška nového premiéra, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jmenoval prezident Miloš Zeman. Babiš v České televizi řekl, že chce upravit daně a posílit pozici Česka v Evropské unii. Odmítá ale podniknout jakékoli kroky, které by nasměrovaly Česko k přijetí eura. Na otázku, jak chce ve Sněmovně prosazovat své vize a návrhy, Babiš zopakoval, že pro podporu pravicových zákonů chce vyjednávat s pravicovými stranami, pro podporu sociálnějších zákonů se obrátí na levici.

Podle Moniky Junicke z Komerční banky koruně nepomáhá skutečnost, že se blíží konec roku, kdy zahraniční investoři uzavírají své korunové pozice a přispívají tak k jejímu oslabení. Podobný vývoj zažívají i další regionální měny.

Dolar vůči euru včera posiloval a dostal se pod úroveň 1,1800 EURUSD, vezl se na vlně optimismu v souvislosti s daňovou reformou prezidenta Donalda Trumpa. Euro se dostalo až 1,78000 EURUSD, tedy na dvoutýdenní minimum. Aktuálně je kurz na 1,1792 EURUSD.

Dnes ráno už byla zveřejněna průmyslová produkce v Německu. V říjnu meziročně klesla o 1,4 procenta, když trh čekal snížení 0,9 procenta. Proti předchozímu měsíci rostla o 2,7 procenta pod očekáváním 4,3 procenta. 

Z ekonomiky se dnes dále dozvíme, jak se dařilo HDP eurozóny ve 3. čtvrtletí. Česká se meziroční zvýšení o 2,5 procenta a mezičtvrtletní o 0,6 procenta.  V USA budou zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti.  

Newsletter