Nový rok a silnější koruna

S příchodem nového roku zaznamenává koruna stabilní zisky. Od počátku ledna má domácí měna na svědomí pouze dva obchodní dny, kdy vůči euru ztrácela. Svoji sílu však v posledních dnech postrádá, tudíž bez jasného směru kráčí spíše do strany.

Čtyřdenní graf ukazuje vývoj obchodování od konce roku 2018, kdy koruna začala posilovat. Tyto zisky si začala připisovat po odeznění efektu konce roku a během sedmi business days zpevnila o 1,5 %. Během posledních dvou týdnů však nedokázala prorazit oblast okolo 25,53 EURCZK, i momentálně hledá směr. Červeně vyznačené linie v grafu ukazují snižující se rozsah obchodování posledních dnů. Indikátor ADX (Average Directional Index) je na hodnotě 15,24, a potvrzuje tak ztrátu síly trendu.

Na hodinovém grafu je stále zřejmý lehký trend posilování koruny, když během posledních pěti obchodních dnů měnový pár vykazuje lehce klesající kanál. Tento trend je však naprosto zanedbatelný, jelikož nejvyšší a nejnižší hodnota jsou od sebe vzdáleny méně než 0,3 %. Indikátor MACD (Moving Average Convergence Divergence) se také momentálně nachází těsně pod oscilační linií.

Mnohem zajímavější pohled přináší týdenní graf eurokoruny. S aktuálním posilováním české měny se na něm vytvořila formace dvojitého vrcholu. Z dlouhodobějšího hlediska je tak aktuální kolísání okolo hodnoty 25,55 EURCZK ne zcela důležité. Pokud by se koruna v blízké době dostala do okolí hodnot 25,45 EURCZK, kde se nachází neckline tohoto patternu, vývoj po jejím potenciálním proražení by mohl nabídnout výraznější posílení. Koruna by v takovém případě měla otevřenou cestu směrem k loňským maximům.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter