Nový ropný řád? Goldman Sachs zamíchala kartami

Ceny ropy během dnešního dne rostou. Brent si aktuálně připisuje 3,05 procenta, což odpovídá 49,29 dolaru za barel. Americká WTI roste o 3,38 procenta až na 47,77 USD/barel. Kde vzala komodita k takovým číslům? Za vším stojí americká investiční banka Goldman Sachs.

I přesto, že Goldmani dlouhodobě patřili k „medvědům“ predikujícím stále a jen rudá čísla. Dnes, po téměř dvou letech, přišla změna. Banka si oblékla „býčí“ kabát. Co stálo za touto nečekanou změnou? Podle GS se svět dostává do fáze přechodu z přebytku ropných zásob do deficitu.

„Trhu s ropou se podařilo překlenout ze stavu přesycenosti do deficitu mnohem dříve, než jsme původně očekávali,“ přepisuje server CNBC slova studie Goldman Sachs. „Přehoupnutí podle našich odhadů přišlo v květnu, přičemž přisuzovat jej můžeme trvale silné poptávce, která však naráží na klesající nabídku (viz graf č.1).“

Za propadem produkce stojí konkrétní země, resp. konkrétní události (viz infografika). Například v Nigérii hlavní ropný exportér Exxon Mobil zmrazil vývoz komodity ze svého největšího tamního zdroje Qua Iboe, kam spadá množství příbřežních nalezišť. I u dalších nigerijských těžařů klesl objem jejich výstupu, přičemž u některých z nich byly výpadky důsledkem sabotáží. Celkově se tak africká země dostala na nejnižší denní objem produkce černé komodity za posledních několik dekád, což odpovídá zhruba 1,65 milionu barelům.

V rámci Jižní Ameriky je v tomto směru potřeba sledovat Venezuelu, konkrétně státní firmu PDVSA. Obdobně jako celá země se i tato společnost potýká s problémem zadlužení. Jen letos by totiž měla provést dluhopisové platby dosahující téměř pět miliard dolarů. Vyjma toho se firma rovněž potýká s nedostatkem provozních financí. V návaznosti na to se produkce země od začátku letošního roku snížila o nejméně 188 tisíc barelů za den.

Obdobný trend je možné sledovat i ve Spojených státech, kde denní těžba spadla na 8,8 milionů barelů, což odpovídá 8,4% propadu z maxim minulého roku. V Číně jsme pak byli svědky dubnového meziročního poklesu těžby o 5,6 procenta až na 4,04 milionů barelů za den.

Jediný, kdo svůj ropný výstup naopak navyšuje, je Organizace zemí vyvážejících ropu. OPEC v tomto směru těží především ze stažení západních sankcí uvalených na Írán. Ten se v současnosti snaží o opětovné získání předsankčního podílu na ropném trhu, což se nutně setkalo s odezvou od dalších členů, kam patří především Saúdská Arábie, Irák, Spojené arabské emiráty a Kuvajt. V dubnu tak produkce OPEC „nalila“ na trh 32,44 milionu barelů za den. To je v meziměsíčním vyjádření o 188 tisíc barelů více než v březnu.

V dohledné budoucnosti ovšem Goldmané věří, že vyšší produkce především ze strany Íránu a Iráku nebude zcela stačit, aby vykompenzovala některé výpadky, stejně tak i přetrvávající problémy v Nigérii, a tudíž ani rostoucí poptávku. „Na základě toho tak předvídáme další pokles zásob ve druhé polovině letošního roku.“ To by se mělo projevit v nárůstu predikce cen pro třetí a čtvrté čtvrtletí 2016, a to v prvním případě ze 40 dolarů za barel na 49 USD, ve druhém ze 45 na 50 dolarů (viz tabulka).

Přebytku by mělo být opět dosaženo v prvním čtvrtletí 2017, přičemž největšího podílu by měla dosahovat nízkonákladová produkce (viz graf č.2). Na základě toho tak banka snížila svá cenová očekávání pro rok 2017 z předchozích 57,5 dolarů za barel na 52,5 USD, přičemž v prvním kvartále čeká cenu na 45 USD/barel, ve čtvrtém pak nárůst na 60 dolarů.

Newsletter