Nad očekávání trhu i ČNB nižší prosincová inflace oslabila korunu. Kurz i díky výprodeji regionu nad 25,15 za euro. Dolar v zisku, kurz prolomil hranici 1,0200 za euro. Americké výnosy opět rostou.

Nový ropný řád? Goldman Sachs zamíchala kartami

Ceny ropy během dnešního dne rostou. Brent si aktuálně připisuje 3,05 procenta, což odpovídá 49,29 dolaru za barel. Americká WTI roste o 3,38 procenta až na 47,77 USD/barel. Kde vzala komodita k takovým číslům? Za vším stojí americká investiční banka Goldman Sachs.

I přesto, že Goldmani dlouhodobě patřili k „medvědům“ predikujícím stále a jen rudá čísla. Dnes, po téměř dvou letech, přišla změna. Banka si oblékla „býčí“ kabát. Co stálo za touto nečekanou změnou? Podle GS se svět dostává do fáze přechodu z přebytku ropných zásob do deficitu.

„Trhu s ropou se podařilo překlenout ze stavu přesycenosti do deficitu mnohem dříve, než jsme původně očekávali,“ přepisuje server CNBC slova studie Goldman Sachs. „Přehoupnutí podle našich odhadů přišlo v květnu, přičemž přisuzovat jej můžeme trvale silné poptávce, která však naráží na klesající nabídku (viz graf č.1).“

Za propadem produkce stojí konkrétní země, resp. konkrétní události (viz infografika). Například v Nigérii hlavní ropný exportér Exxon Mobil zmrazil vývoz komodity ze svého největšího tamního zdroje Qua Iboe, kam spadá množství příbřežních nalezišť. I u dalších nigerijských těžařů klesl objem jejich výstupu, přičemž u některých z nich byly výpadky důsledkem sabotáží. Celkově se tak africká země dostala na nejnižší denní objem produkce černé komodity za posledních několik dekád, což odpovídá zhruba 1,65 milionu barelům.

V rámci Jižní Ameriky je v tomto směru potřeba sledovat Venezuelu, konkrétně státní firmu PDVSA. Obdobně jako celá země se i tato společnost potýká s problémem zadlužení. Jen letos by totiž měla provést dluhopisové platby dosahující téměř pět miliard dolarů. Vyjma toho se firma rovněž potýká s nedostatkem provozních financí. V návaznosti na to se produkce země od začátku letošního roku snížila o nejméně 188 tisíc barelů za den.

Obdobný trend je možné sledovat i ve Spojených státech, kde denní těžba spadla na 8,8 milionů barelů, což odpovídá 8,4% propadu z maxim minulého roku. V Číně jsme pak byli svědky dubnového meziročního poklesu těžby o 5,6 procenta až na 4,04 milionů barelů za den.

Jediný, kdo svůj ropný výstup naopak navyšuje, je Organizace zemí vyvážejících ropu. OPEC v tomto směru těží především ze stažení západních sankcí uvalených na Írán. Ten se v současnosti snaží o opětovné získání předsankčního podílu na ropném trhu, což se nutně setkalo s odezvou od dalších členů, kam patří především Saúdská Arábie, Irák, Spojené arabské emiráty a Kuvajt. V dubnu tak produkce OPEC „nalila“ na trh 32,44 milionu barelů za den. To je v meziměsíčním vyjádření o 188 tisíc barelů více než v březnu.

V dohledné budoucnosti ovšem Goldmané věří, že vyšší produkce především ze strany Íránu a Iráku nebude zcela stačit, aby vykompenzovala některé výpadky, stejně tak i přetrvávající problémy v Nigérii, a tudíž ani rostoucí poptávku. „Na základě toho tak předvídáme další pokles zásob ve druhé polovině letošního roku.“ To by se mělo projevit v nárůstu predikce cen pro třetí a čtvrté čtvrtletí 2016, a to v prvním případě ze 40 dolarů za barel na 49 USD, ve druhém ze 45 na 50 dolarů (viz tabulka).

Přebytku by mělo být opět dosaženo v prvním čtvrtletí 2017, přičemž největšího podílu by měla dosahovat nízkonákladová produkce (viz graf č.2). Na základě toho tak banka snížila svá cenová očekávání pro rok 2017 z předchozích 57,5 dolarů za barel na 52,5 USD, přičemž v prvním kvartále čeká cenu na 45 USD/barel, ve čtvrtém pak nárůst na 60 dolarů.

Newsletter