Nový šéf Fedu? Je to jedno, investoři sází na jistotu

Někteří investoři jsou naladěni na mnohem méně jestřábí vlnu než sami členové měnového výboru Fedu. Do toho se nad americkou centrální bankou vznáší oblak nejistoty ohledně nového vedení. Jak na to obchodníci reagují? Jedna sázka na jistotu, alespoň podle agentury Bloomberg, by tu byla.

Tradeři zainteresovaní ve zhruba 14bilionovém trhu amerických vládních dluhopisů našli cestu, jak se vyhnout rizikům, která mohou v nejbližší době přinést změny ve vedení Fedu. Jestli prezident Trump nominuje do čela americké centrální banky Jeroma Powella, standfordského ekonoma Johna Taylora nebo dokonce současnou guvernérku Janet Yellenovou není pro investory při jednom typu obchodu nikterak rozhodující.

Jedná se o sázku na plošší výnosovou křivku amerických dluhopisů, na které se dle Bloombergu shoduje hned několik odborníků z Wall Street. Situace je totiž taková, že spread mezi krátkodobými a dlouhodobými vládními dluhopisy se nachází blízko svého desetiletého minima, a to v době, kdy Fed postupně zvyšuje své klíčové sazby. A nikdo ze současných kandidátů na post šéfa centrální banky by tento trend neměl být schopen zvrátit. I Janet Yellenová, která je ze tří favoritů největší holubicí, překonala tržní očekávání, když měnový výbor v letošním roce již dvakrát zvýšil sazby a v prosinci je pravděpodobně zvýší potřetí.

Tradeři na trhu dluhopisů promítají do svých očekávání pouze dvojité zvýšení sazeb v příštím roce, kdežto Fed předpokládá navýšení hned čtyřikrát. Do toho všeho navíc vstupuje i další „novinka“ ze strany centrální banky, kterou je postupné snižování reinvestic prostředků pramenících z držených dluhových instrumentů. Tento proces – tzv. kvantitativní utahování –  má tak přispět k postupnému osekání bilance Fedu dosahující astronomických 4,5 bilionu dolarů.

„Pokud bude Fed pokračovat na této normalizační vlně, což nezvrátí žádný ze tří kandidátů, budeme pozorovat stále plošší výnosovou křivku,“ uvedl pro Bloomberg portfolio manažer SVB Eric Souza.

Pohled experta: Extrémně uvolněná politika ECB a její dopady

Spread mezi krátkodobými a dlouhodobými dluhopisy se od prosince, kdy Fed zvýšil sazby teprve podruhé od finanční krize, výrazně snížil. Jak lze pozorovat na grafu výše, nejvýraznější zúžení nastalo mezi dvouletým a třicetiletým dluhopisem, kde došlo ke zmenšení spreadu o 67 bazických bodů. Spread mezi dvouletým a desetiletým dluhopisem pak klesl o 52 bazických bodů. Největší vliv na upravení tržních očekávání traderů měl rostoucí výnos dvouletého dluhopisu. Ten během roku 2016 „očekával“ zvýšení sazeb čtyřikrát, ale fakticky k němu došlo pouze jednou.

Svět se točí zády ke všemocnému dolaru

Očekávání trhu, že Fed zvýší do konce roku sazby ještě jednou, se zvýšilo ze 65 procent na 83. To se promítá také na trzích futures. Hedgeové fondy a další velcí spekulanti dosáhli tento týden největší převahy short pozic nad long jak u futures dvouletých státních dluhopisech, tak i pětiletých (data CFTC).

Podle Johna Herrmanna z MUFG existují dva možné scénáře v závislosti na tom, kdo bude do čela Fedu nominován. Pokud bude nominována Yellenová nebo Powell, sníží se do konce roku 2019 spread dvouletých a desetiletých bondů na 41,1 bazických bodů. Pokud bude zvolen jeden z dvojice jestřábů Warsh nebo Taylor, tak se do konce roku 2019 dostane spread na nulu nebo dokonce na negativní hodnotu vůči současnému stavu.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

Newsletter