Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Nový tip Warrena Buffetta

Po nedávném výprodeji se australskému akciovému trhu pravděpodobně začíná blýskat na lepší časy. Levné ocenění a požehnání i od miliardáře Warrena Buffetta láká obchodníky zpět.

Warren Buffett, světově proslulý 84letý investor se nechal slyšet, že má v úmyslu za rok utratit na australském trhu přes 2 miliardy dolarů poté, co jeho společnost Berkshire Hathaway investovala 388 milionů dolarů do pojišťovny IAG. „Před dvěma až třemi lety jsme vlastnili čtyři nebo pět různých australských akcií,“ řekl v telefonickém rozhovoru s tím, že cashflow ve výši 2 miliard dolarů bude spjato právě s investicí do IAG. „Na australských akciích v příštích 10, 20, 30 letech bude možné vydělat. Pokud budeme vlastnit něco, z čeho budeme mít dobrý pocit, zůstaneme a to na velmi dlouhou dobu.“

Jeho komentář přichází v době, kdy se index S&P ASX 200 začal zotavovat po takřka tříměsíčním výprodeji, který trh zanechal i podle Goldman Sachs neuvěřitelně atraktivní. „Trh vypadá stejně dobře jako před deseti lety,“ uvedl stratég banky Matthew Ross a dodává, že australské akcie mohou být podhodnoceny vůči ostatním rozvinutým trhům jako USA, Evropě či Japonsku až o 10 procent. Index S&P ASX 200 ztratil od dubna více než 4 procenta. Za výprodej byly odpovědné převážně banky a to jednak kvůli zprávám o slabých ziscích, ale také kvůli zpřísnění kapitálových požadavků ze strany regulátorů.

Levné ocenění však podle analytiků nevydrží dlouho a to hlavně poté, co se rozhodl investovat i jeden z nejslavnějších světových investorů. „Akcie čeká díky výhodné koupi růst a zpevnění základů, což by mohlo ocenění nakonec zvýšit,“ řekl Evan Lucas, tržní stratég IG. „Buffettova investice bude nepochybně pro trh pozitivní. Nebude se však jednat o jediný určující faktor.“ Australia New Zealand Banking (ANZ) bude pravděpodobně jedna z nejlepších Buffettových voleb, dodal. „Jeho investice do IAG byla zaměřena na expozice do asijsko-pacifického regionu, nejen na Austrálii. Pozice ANZ toto taktéž zohledňuje.“

Shane Oliver, šéf investiční strategie a hlavní ekonom AMP Capital, je také optimistický. „Můj cíl pro australský ASX 200 Index zůstává i nadále 6000. Pokračující nízké úrokové sazby a případné zlepšení výhledu růstu by měly připravit půdu pro možné obnovení,“ řekl.

Investoři navíc nedávno obdrželi ujištění od Reserve Bank of Australia, že dalšímu možnému stimulu jsou ponechány otevřené dveře. I tento fakt by měl akciovému trhu pomoci.

Newsletter