Nový tip Warrena Buffetta

Po nedávném výprodeji se australskému akciovému trhu pravděpodobně začíná blýskat na lepší časy. Levné ocenění a požehnání i od miliardáře Warrena Buffetta láká obchodníky zpět.

Warren Buffett, světově proslulý 84letý investor se nechal slyšet, že má v úmyslu za rok utratit na australském trhu přes 2 miliardy dolarů poté, co jeho společnost Berkshire Hathaway investovala 388 milionů dolarů do pojišťovny IAG. „Před dvěma až třemi lety jsme vlastnili čtyři nebo pět různých australských akcií,“ řekl v telefonickém rozhovoru s tím, že cashflow ve výši 2 miliard dolarů bude spjato právě s investicí do IAG. „Na australských akciích v příštích 10, 20, 30 letech bude možné vydělat. Pokud budeme vlastnit něco, z čeho budeme mít dobrý pocit, zůstaneme a to na velmi dlouhou dobu.“

Jeho komentář přichází v době, kdy se index S&P ASX 200 začal zotavovat po takřka tříměsíčním výprodeji, který trh zanechal i podle Goldman Sachs neuvěřitelně atraktivní. „Trh vypadá stejně dobře jako před deseti lety,“ uvedl stratég banky Matthew Ross a dodává, že australské akcie mohou být podhodnoceny vůči ostatním rozvinutým trhům jako USA, Evropě či Japonsku až o 10 procent. Index S&P ASX 200 ztratil od dubna více než 4 procenta. Za výprodej byly odpovědné převážně banky a to jednak kvůli zprávám o slabých ziscích, ale také kvůli zpřísnění kapitálových požadavků ze strany regulátorů.

Levné ocenění však podle analytiků nevydrží dlouho a to hlavně poté, co se rozhodl investovat i jeden z nejslavnějších světových investorů. „Akcie čeká díky výhodné koupi růst a zpevnění základů, což by mohlo ocenění nakonec zvýšit,“ řekl Evan Lucas, tržní stratég IG. „Buffettova investice bude nepochybně pro trh pozitivní. Nebude se však jednat o jediný určující faktor.“ Australia New Zealand Banking (ANZ) bude pravděpodobně jedna z nejlepších Buffettových voleb, dodal. „Jeho investice do IAG byla zaměřena na expozice do asijsko-pacifického regionu, nejen na Austrálii. Pozice ANZ toto taktéž zohledňuje.“

Shane Oliver, šéf investiční strategie a hlavní ekonom AMP Capital, je také optimistický. „Můj cíl pro australský ASX 200 Index zůstává i nadále 6000. Pokračující nízké úrokové sazby a případné zlepšení výhledu růstu by měly připravit půdu pro možné obnovení,“ řekl.

Investoři navíc nedávno obdrželi ujištění od Reserve Bank of Australia, že dalšímu možnému stimulu jsou ponechány otevřené dveře. I tento fakt by měl akciovému trhu pomoci.

Newsletter