Nuda a smutek obchodníků s měnami

Jestli před několika měsíci čekalo investiční publikum bouřlivý vývoj na měnový trzích, spláče teď doslova nad výdělkem. Zakonzervovanost centrálních bank v čele s americkým Federální systémem totiž srazila všechna očekávání ohledně extrémní volatility světových měn na dvouměsíční minima.

Smutek a nudu měnových trhů potvrzuje i banka JP Morgan. Dle její poslední analýzy si volatilita světových měnových trhů prošla největším měsíčním pádem od února letošního roku. Na vině je především očekávání, že Fed opět pozdrží „normalizaci“ úrokových sazeb, a to pravděpodobně až do příštího roku. Data americké Commodity Futures Trading Commision pak ukázala, že se měnové pozice jsou momentálně nejvíce neutrální, tzn. neobjevují se žádné výrazné sázky na posílení, či oslabení, co kdy byly za posledních pět let.

„Nejsilnějším motorem měn teď budou menší obavy ohledně utahování americké měnové politiky,“ řekl pro agenturu Bloomberg Sean Callow, měnový stratég společnosti Westpack Banking. „Tento fakt silně přispěl především k redukci sázek na posílení dolaru. Stejně tak to pomohlo měnám rozvojových trhů, které se alespoň dostaly ze zóny „nebezpečí“ do mnohem komfortnějších úrovní,“ dodal stratég.

Global FX Volatility index, který vytváří banka JP Morgan, dle Bloombergu spadl z 9,6 % na dvouměsíční low na 9,55 % ze 12. října. Během dalších dní pak odepsal 1,15 procentních bodů, což odpovídá nejintenzivnějšímu propadu od letošního února. Obdobně je na tom o Dollar Spot index, který sleduje vývoj amerického dolaru vůči 10 hlavním světovým měnám. Ten si i přes lehký zvrat poslední dní prošel poměrně výrazným propadem. Dnes se obchoduje na 1194 bodech.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Laxní centrální banky

Evropská centrální banka, australská i Bank of Japan, všechny tyto měnové autority jasně naznačují, že jsou se svou současnou politikou relativně spokojeny. I přes obavy z horších dat evropské inflace se několik představitelů jasně vyjádřilo, že není potřeba nic měnit.

Člen Rady guvernérů ECB Christian Noyer již v pondělí prohlásil, že parametry programu takzvaného kvantitativního uvolňování jsou nastaveny dobře a není nutné je upravit. V podobném duchu se před ním vyjádřil guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny, který naznačil, že je třeba přemýšlet i o jiných způsobech na podporu ekonomiky eurozóny. Obdobně tak učinil i šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda, který ve svém prohlášení jasně uvedl, že aplikovaná politika banky má na japonskou ekonomiku vliv, který byl zamýšlen.

V případě Federálního rezervního systému se taktéž nečeká žádná akce. Čisté sázky na růst dolaru se dle Bloombergu snížily o 60 % ze svého srpnového vrcholu s tím, jak postupně vyprchala naděje na vyšší sazby. Pravděpodobnost, že by Fed příští týden přistoupil  k navýšení sazeb je minimální. V případě prosince se pak od konce září snížila ze 41 % na 32 %.

Pokud tedy bude současný stav i nadále přetrvávat, nebudou forexoví obchodníci nikterak nadšení. Opačně na tom však budou podnikatelé s mezinárodním přesahem, kterým tak, s nadsázkou řečeno, odpadá strach z nečekaných měnových výkyvů, které by mohly zasáhnout jejich byznys.

Newsletter