Nulová dividenda v Praze drtí akcie Fortuny. PX ztratil

Dnešní obchodní den v Praze se nesl ve znamení mírného prodejního tlaku a index PX ztratil 0,3 %. Co nadále spíše nechává Prahu stranou je pokračující objem obchodů, který silně zaostává za svými regionálními konkurenty. Objem obchodů se i dnes držel na svém dlouhodobém průměru USD28mio, zatímco v minulosti stejné hodnoty v Maďarsku tyto dny zažívají renesanci.

Akcie Čezu se stala opět nejvíce obchodujícím titulem a dnes nepatrně ztratila -0,02 %. Intradenní aktivita a volatilita ovšem byla vyšší a titul dnes čelil poměrně agresivnímu prodejci. Tomu se i přes snahu prolomit hranici CZK630 nepodařilo vytvořit nový prodejní moment a spíše pokles pod tuto hranici vyvolal silnější poptávku. Titul, který také těžil z včerejšího růstu evropského sektoru utilit, zakončil den s dojmem lepší nákupní síly na úrovni CZK630-32. Akcie Komerční banky, typicky před blížícím se dnem nároku na dividendu trpí spíše vlnou korekce a tentokráte tomu není jinak. Akcie zakončila den se ztrátou -0,47% a regionální prodejci diktovali do závěru dne.

Dnešní den přinesl lepší dynamiku i na small caps. Unipetrol, který se díky své akcionářské struktuře těší mizivé likviditě a je spíše něco jako ošklivé, zapomenuté káčátko v rámci svých regionálních konkurentů, dohání ostrým tempem mezeru v rámci probíhajícího davového obchodu v sektoru okolních burz. Dnes téměř uzavřel ztráty způsobené rebalancí regionálních indexů z března a přidal 1,8 %. Pohled na rafinérské marže a nárůst cen akcií konkurentů za poslední dny nechává stále vyčerpání tohoto pohybu nicméně stále otevřené.

Akcie Fortuna se stala propadlíkem dne se ztrátou -8 % po oznámení rozhodnutí managementu nevyplatit dividendu za rok 2014. I když se otočení společnosti zády k akcionářům oznamovalo už před měsícem, nulová dividenda místo „pouze“ tenčí byla dalším hřebíčkem. Po ranním volatilitě a nalezení poptávky se akcie konsolidovala nad úrovní CZK90 a uzavírala den poblíž této hodnoty.

Fortuna (-13 %) bez dividendy je šokem. KB radí prodat

Fortuna letos nevyplatí žádnou dividendu (+komentář)

Newsletter