Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

NWR (+20 %) stále nemá dost ano od věřitelů. Na zbylé tlačí (+komentáře)

Těžební skupina New World Resources (NWR) získala souhlas s restrukturalizačním plánem od 84 procent držitelů zajištěných dluhopisů a 65 procent držitelů nezajištěných dluhopisů. Stále se jí tam nepodařilo naplnit potřebnou míru nejméně 75 procent souhlasu všech věřitelů s restrukturalizačním plánem, což je podmínkou jeho uskutečnění. Pokud k dohodě nedojde, ke slovu může přijít alternativní plán, který počítá s prodejem aktiv včetně OKD a polské Karbonie.

Na pražské burze byl posun přijat pozitivně, titul v úvodu obchodování roste o 20 procent k úrovni 5,2 korun za akcii (aktualizováno 10:07, Londýn +21 %)). „Nalezení vyšší podpory upraveného restrukturalizačního plánu společnosti NWR u věřitelů je sice pro akcionáře pozitivní zprávou a očekávám pozitivní reakci trhu, ta by ale neměla dlouho trvat, jelikož součástí plánu je i enormní rozředění akciových podílů, které ve svém objemu (celkem 6,6 miliard kusů akcií) stávající akcionáře poškodí,“ poznamenala analytička trhů Roklen24.cz Lenka Švějdová.

NWR souběžně s oznámením posunu restrukturalizace uvedla, že nedostala souhlas věřitelů pro na dnešek připadající výplatu kupónu pro držitele nezajištěných dluhopisů. „To ukazuje, že držitelé zajištěných dluhopisů s takovou výplatou nesouhlasili a zřejmě chtějí přimět společně s vlastníky NWR i držitele nezajištěných dluhopisů, aby souhlasili s restrukturalizačním plánem. Nyní bude probíhat ještě další 30denní lhůta, během které se o výplatě kuponu bude rozhodovat,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Tým KB se dle něj nadále domnívá, že ať se restrukturalizační plán podaří či nepodaří zrealizovat, obě varianty jsou nepříznivé pro minoritní akcionáře. „Stále doporučujeme akcie prodat. Dnešní zprávu ale hodnotíme prozatím neutrálně,“ uvedl Frayer.

NWR na začátku měsíce odhalila záměry firmy ohledně jejího oddlužení s dosahem na držitele dluhopisů i akcionáře. Informovala o přípravě alternativního plánu, počítajícího s rozprodejem aktiv. Titul reagoval dramatickým poklesem, který ve dvou obchodních dnech dosáhl kumulovaných 60 %. Nyní se firma snaží získat souhlas většiny věřitelů s upraveným návrhem restrukturalizace poté, co první verze neprošla.

Plán posílení kapitálu skupiny a jejího oddlužení restrukturalizací počítá s celkem 150 miliony eur nového akciového kapitálu, z čehož 75 milionů eur zajišťuje BXR z pozice nejsilnějšího akcionáře, 43 milionů eur zůstává k využití práv na úpis nových akcií ze strany menšinových akcionářů, včetně možnosti účasti držitelů dluhopisů a 32 milionů eur jde na vrub účasti držitelů dluhopisů. Stávající akcionáři jsou v důsledku operace ředěni. Nově investovaný kapitál znamená 96 procent celku a nyní vydaný počet 264 milionů akcií bude představovat 4,0 procenta celkového navýšeného počtu akcií, tvořícího kapitál NWR Plc po transakci. Pokud by k dohodě s věřiteli nedošlo a naplnil by se alternativní plán, analytici v takovém případě hovoří o de facto likvidaci společnosti.

Ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák před dvěma týdny uvedl, že podle přesvědčení představenstva budou podmínky pro dohodu s věřiteli splněny. Podle něj ale musí být vedení firmy připraveno na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje. Žádný ze scénářů ale podle Jonáka nebude mít dopad na každodenní provoz OKD a polské Karbonie.

NWR oznámila restrukturalizaci kapitálu, sníží dluh a naředí akciová práva. Akcie se podívaly pod 10 Kč

NWR odepsalo přes 60 % ve dvou dnech. Analytici vidí nulovou hodnotu

Propad akcií NWR: Co si o dalším vývoji myslí analytici?

NWR propadá: Masívní ředění jisté, prodej OKD i konec firmy možný (+komentáře analytiků)

 

Newsletter