NWR rozjíždí kroky k těžbě v polském dole Debiensko

(Aktualizováno 23.1. 1:04) Těžební skupina New World Resources (NWR), pod kterou spadá také OKD, prozkoumala zásoby uhlí v polském dole Debiensko a hledá možnosti financování do dalších fází rozvoje projektu, který dle firmy patří k největším nerozvinutým těžebním místům tvrdého koksovatelného uhlí v Evropě. Projekt na jihovýchodě Polska se dříve zdál ekonomicky nerealizovatelný, dnes ale NWR uvádí, že dokáže snížit potřebné investiční i provozní náklady. NWR se v této chvíli zaměřuje na získání finančních prostředků pro dvouletou studii proveditelnosti projektu.

NWR ve ztrátě řeší Debiensko a nepočítá s o moc jinou cenou uhlí

Nezávislý průzkum fyzických vytěžitelných zásob v dole Debiensko, který pro NWR provedla firma DMT Consulting GmbH, ukázal prokazatelné zásoby v dole v rozsahu 263 milionů tun uhlí (odhad zásob dle JORC 2012). To by dle zprávy NWR mohlo představovat 186 milionů tun koksovatelného uhlí, které lze dostat z dolu na trh. To znamená odhadovanou 70,7% vytěžitelnost dolu. Materiál nicméně pracuje s dlouhodobou cenou tvrdého koksovatelného uhlí u tohoto dolu na úrovni 130 eur za tunu.

„Předpokládaná cena koksovatelného uhlí na úrovni 130 eur za tunu se výrazně míjí s realitou na trhu. NWR má na rok 2015 předjednanou průměrnou cenu 93 eur za tunu pro 74 % očekávané produkce. Zahájení těžby v průběhu následujících dvou let se tak jeví spíše jako nepravděpodobné,“ komentuje zprávu analytička Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová.

NWR ve 2014: nižší produkce i realizovaná cena uhlí

NWR začala s přípravami projektu Debiensko v roce 2006 a v roce 2008 získala povolení k těžbě v dolu a to na padesát let. V roce 2012 byl projekt pod tlakem situace na trhu i společnosti NWR samotné pozastaven, v roce 2013 rozhodnuto o studii alternativních cest rozvoje projektu a přezkumu stavu zásob.

V posledním loňském čtvrtletí produkce NWR dosáhla 2,269 milionu tun koksovatelného uhlí, za celý rok pak NWR vytěžila 8,6 milionu tun uhlí, z toho 4,8 mil. tun koksovatelného. Průměrná prodejní cena dosáhla 85 eur za tunu.

Moody’s: Sjednané ceny uhlí se podepíší pod výkon NWR

NWR po dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. V NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.

Jediným producentem černého uhlí v České republice je společnost OKD, která je dceřinou firmou NWR. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech a kvůli nízkým cenám uhlí musí přijímat úsporná opatření. Předloni firma oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se však loni s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017, za což vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky. 

Newsletter