NWR snížila ztrátu, trvá hrozba nedostatku hotovosti

Do roka bez hotovosti se může ocitnout těžební skupina NWR, pod kterou patří tuzemská OKD, pokud se dále zhorší ceny uhlí, varovala v listopadu ratingová agentura S&P. NWR v dnešních výsledcích vykázala meziroční pokles hotovosti a ekvivalentu za devět měsíců na 57 ze 77 milionů eur před rokem. Čisté zadlužení dosáhlo 321 milionů eur. Ve třetím čtvrtletí snížila čistou ztrátu hospodaření na 29 milionů eur ze ztráty 71 milionů eur před rokem. Akcie v Praze reagují propadem o více jak 11 procent.

NWR uvedla, že její podnikání je nadále pod tlakem zpomalení ve světovém průmyslu a trh elektrárenského uhlí je zatížen regionálním převisem nabídky nad poptávkou a agresívní cenovou politikou konkurentů. „Od počátku roku klesly na globálním trhu s uhlím ceny meziročně o 33 procent,“ upozornil ředitel pro finance a právo Boudewijn Wentink. K propadu hotovosti dodal, že tak ke konci října korigovala zpět k 77 milionů eur. Za tím stojí dle jeho slov i snížení stavu zásob. 

Tržby NWR za čtvrtletí dosáhly 159 milionů eur proti 158 milionů eur před rokem. Tržby jsou v souladu s odhady, pokles ztráty ale analytici očekávali výraznější k deseti milionům eur. Za celá tři čtvrtletí letošního roku NWR snížila ztrátu na 16,2 milionu eur ze 128 milionů eur před rokem. Tržby za letošních devět měsíců firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur.

Na provozní úrovni EBITDA se firma za tři čtvrtletí dostala do ztráty čtyři miliony eur, před rokem vykázala zisk čtyři miliony. Za výsledkem je podle NWR hlavně pokles tržeb, způsobený nižší těžbou a prodejem uhlí. Produkce uhlí za devět měsíců klesla o desetinu a jeho prodej se snížil o 12 procent. Prodejní a administrativní náklady klesly o 14 procent. Celoroční cíl těžby stanovený na 7,5 milionu až osm milionů tun firma v dnešním oznámení nezměnila.

NWR ve 3Q: Cena koksovatelného uhlí klesá na 90 eur za tunu

Výsledky NWR odrážejí výhled, který pro těžební sektor nedávno vydala ratingová agentura Standard&Poor’s a to včetně varování před tím, že NWR dojde hotovost.

S&P v listopadu zhoršila rating závazků těžební skupiny NWR z dosavadního stupně „CCC+“ na nový „CCC“. To znamená extrémně spekulativní hodnocení spolehlivosti plnění závazků společnosti. Výhled pro další vývoj ratingu firmy navíc S&P ponechala negativní.

S&P ve své zprávě uvedla, že by zhoršující se likvidita firmy mohla během následujících 12 měsíců vést až k bankrotu NWR. Za nutné považuje posílení kapitálu společnosti a ruku v ruce s tím nadnáší téma prodejů některých aktiv.

S&P varuje: NWR může do roka zbankrotovat

Ztrátám kvůli poklesu cen uhlí čelí NWR dlouhodobě. Situací v dceřiné společnosti OKD se zabývá i česká vláda. Ta na začátku října pověřila ministra průmyslu Jana Mládka, ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (oba ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby s OKD vyjednali novou dohodu o budoucnosti Dolu Paskov. Ta stávající skončila k září tohoto roku. „Vstoupili jsme do jednání s vládou České republiky o budoucnosti dolu Paskov. Ta nyní probíhají,“ uvedl Wentink.

Z představenstva NWR na dubnové valné hromadě odešel podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi nadále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR.

Newsletter