NWR varuje před insolvencí OKD. Klíčový pátek

AKTUALIZOVÁNO: Těžební společnost OKD může být nucena v řádu dní uvažovat o vyhlášení platební neschopnosti, pokud se nepohnou jednání mezi vlastníkem AdHocGroup (AHG) a státem ohledně restrukturalizace firmy. V čerstvé zprávě o tom informovala NWR a za klíčový termín označila pátek 29. dubna 2016. Její akcie v Praze padají o 12 % k 0,15 koruny. 

Zajištění budoucí likvidity OKD je podmínkou pro ochotu věřitelů dále vyčkávat za původně domluvené termíny splatnosti závazků. Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, odmítla dále prodloužit termín pro dohodu se státem. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v reakci ČTK řekl, že jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií.​

Vedení OKD bude muset zvážit podání insolvence OKD a přerušení těžebních operací OKD, pokud do konce obchodního dne tohoto pátku 29. dubna nedojde k dohodě na restrukturalizaci či na prodeji OKD české vládě či pokud OKD neobdrží jiné ujištění o dodatečné likviditě pro OKD. Takový vzkaz dnes poslala skupina NWR vládě České republiky a AHG.

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš uvedl, že vláda není připravena akceptovat podmínky akcionářů NWR, data NWR analyzuje a nehodlá se nechat vydírat. Ministr průmyslu a obchodu Mládek označil současné počínání AHG za brutální nátlak. „Je zcela ve stylu, který předvádějí poslední měsíc,“ řekl pro ČTK. Na dotaz, zda je pravděpodobné, že stát se s AHG do pátku domluví, uvedl, že při přístupu, který skupina má, to bude obtížné.

Vláda neustále přesvědčuje veřejnost, že chce minimalizovat negativní dopad případné insolvence. Tento přístup nás proto udivuje a jsme z něj zklamaní. Chápeme, že rozhodnutí nelze přijmout ze dne na den, ale ministři jsou o krizi informováni již od začátku ledna,“ uvedl dnes mluvčí AHG Roman Pařík. Podotkl, že pokud by skutečně insolvence nastala, vláda se jednání s AHG nezbaví. „Byli bychom hlavním věřitelem, takže stejně s námi jednat musí,“ řekl pro ČTK.

AHG také potvrdila, že se dnes uskuteční schůzka zástupců vlády s vedením OKD. „Ministři budou mít příležitost klást libovolné závěrečné otázky, než ve středu podají zprávu na zasedání vlády. Investoři jsou nadále k dispozici a apelují na vládu, aby s nimi ještě do středy jednala a hledala oboustranně přijatelné řešení současné krize, které povede ke stabilizaci společnosti OKD,“ dodal Pařík.

Dohoda o financích pro OKD je jednou z podmínek prodlužování platnosti úvěrové linky (Super Senior Credit Facility – SSCF). Klid a dočasné sproštění plnění podmínek SSCF bylo dojednáno 23. února s tím, že do konce dubna mělo být dosaženo závazné dohody na restrukturalizaci s českou vládou.

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem New World Resources, majitele OKD, nabídla ve čtvrtek českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než čtyři miliardy korun. Uvedl to o víkendu mluvčí AHG Roman Pařík.

Nabídka pro stát: Za ztrátovou OKD méně než čtyři miliardy

Ministr průmyslu Jan Mládek v reakci řekl, že pro vládu není zajímavé si koupit bezcenné akcie firmy za 120 milionů eur. „To bychom byli pitomci, upřímně řečeno,“ dodal. Možným řešením je podle něj koupě pohledávky, která by dala státu možnost mít silnou pozici ve věřitelském výboru. „Za sebe musím říct, že mě ta nabídka překvapila. Jasně jsme jim totiž řekli, že jejich akcie jsou bezcenné,“ dodal Mládek.

AHG o víkendu uvedla, že nabídla vládě OKD očištěnou od dluhu vůči držitelům dluhopisů. „Tato nabídka znamená, že držitelé dluhopisů odepíší dluh za více než 400 milionů eur,“ uvedl Pařík.

Newsletter