Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

NWR ve ztrátě řeší Debiensko a nepočítá s o moc jinou cenou uhlí

(Rozšířeno 9:08) Těžební skupina New World Resources, do které patří také OKD, zakončila třetí čtvrtinu roku čistou ztrátou 71,2 milionu eur. Ta je výrazně nižší meziročně, ale nad odhady analytiků. Tržby meziročně klesly zhruba o pětinu na 157,7 milionu eur. Pro příští rok NWR nepočítá s výrazným pohybem v cenách uhlí a to jak u koksovatelného tak elektrárenského. Roční cíl pro svou produkci stanovila na 7,5 až 8 milionů tun. Cílem pro letošek přitom je 8,75 až 9 milionů tun. Výhled pro hospodaření roku 2015 přislíbila zveřejnit v únoru. NWR ve výsledkové zprávě poznamenala, že zahájila strategickou revizi polského projektu Debiensko.

Tempo poklesu tržeb ve třetím čtvrtletí se zhruba shoduje s vývojem od počátku roku. Za devět měsíců NWR snížila tržby meziročně o 21 % na 504 milionů eur. Koksovatelné uhlí prodávala na průměrné ceně 86 eur za tunu, což bylo meziročně o osminu méně. Průměrná prodejní cena u elektrárenského uhlí zůstala stabilní na 56 eurech za tunu.

Připomeňme, že na sklonku října NWR dojednala pro poslední čtvrtletí roku 2014 průměrnou cenu koksovatelného uhlí 85 EUR, zatímco pro třetí čtvrtinu roku, za kterou jsou výsledky, bylo dojednáno předem průměrně 82 EUR. Předem sjednanou cenou pro elektrárenské uhlí pro rok 2014 je 54 EUR za tunu. V prvním čtvrtletí roku NWR prodávala elektrárenské uhlí průměrně za 60 EUR za tunu a prodeje u zhruba pětiny objemu sjednává průbězně v roce, nikoli předem. 

NWR sjednala pro 4Q vyšší cenu koksovatelného uhlí

Program snižování nákladů přinesl pokles jednotkových těžebních nákladů meziročně o 16 procent (po vyloučení vlivu měn o 10 procent) při o 2 procenta nižší produkci.

Produkce uhlí za tři čtvrtletí roku dosáhla 6,3 milionů tun uhlí, prodáno bylo 6,1 milionu tun. Zatímco produkce je meziročně nižší o 2 procenta, prodeje o 15 procent při prodejním mixu z 60 procent koksovatelného a ze 40 procent termálního uhlí. Zásoby uhlí meziročně vzrostly o bezmála desetinu na 612 tisíc tun. 

Spolu se sjednanými cenami pro poslední čtvrtletí roku NWR oznámila, že očekává prodejní skladbu tvrdého koksovatelného uhlí (mid-volatility) z 37 procent, koksovatelným uhlím v semi soft kvalitě ze 47 procent a PCI koksovatelným uhlím z 16 %.Celoročním cílem pro letošek je 55 až 60 procent koksovatelného uhlí v prodejním mixu.

Výsledkem pro akcionáře i držitele dluhopisů palčivé restrukturalizace je snížení čistého zadlužení na 202 z 734 milionů eur. Původní dluhopisy se splatností v roce 2018 v objemu 500 milionů eur a dluhopisy se splatností v roce 2021 v objemu 275 milionů eur nahradily nové emise dluhu se splatnostmi v roce 2020 v celkovém objemu 450 milionů eur.

NWR získala 150 milionů eur nového kapitálu a novou úvěrovou linku v objemu 35 milionů eur. 

„NWR má za sebou další náročné čtvrtletí a výhled tržních podmínek není příliš příznivý. Za tři čtvrtletí se společnosti sice podařilo snížit ztrátu z 448 mil. eur na 128 mil. eur, velmi rychle jí však ubývá hotovost (meziročně za tři čtvrtletí o 48 %) a stále trvají obavy, že již během příštího roku může nastat obdobná situace jako před restrukturalizací. K 30. září disponovala společnost hotovostí ve výši 77 mil. eur, čistý dluh přitom dosahoval 734 mil. eur. Dokončená restrukturalizace na začátku října snížila čistý dluh společnosti na 202 mil. eur, i přesto není situace růžová a společnost slíbila do několika měsíců představit nová řešení a inovace. V každém případě investici do akcií NWR vnímáme stále jako velmi rizikovou,“ komentuje výsledky analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová.

Newsletter