O bitcoinu v Davosu

Bitcoin, ačkoli podle mnohých ne příliš úspěšná alternativa na měnovém trhu, si na Světovém ekonomickém fóru v Davosu našel své místo.

Alpský resort, jako každý rok, hostí řadu politiků, ekonomů a centrálních bankéřů. Témata obvykle zahrnují globální růst, ekonomickou nerovnost a změny klimatu, ovšem v rámci letošní agendy se nově vznikajícímu odvětví digitálních měn podařilo vydobýt si poměrně silnou pozici.

„Od dolarů k bitcoinům“ je název semináře, který proběhne v Davosu v pátek odpoledne. Zkoumá, jak by mohlo stoupající využití digitálních financí pozměnit svět finančních služeb a chování spotřebitelů. To je poměrně značný posun oproti loňskému roku, kdy nejpozoruhodnější zmínkou o kryptoměně  byla otevřená kritika ministra financí Jacka Lewa a Jamieho Dimona, CEO banky JPMorgan. V letošním roce ovšem mohou účastníci davoské konference využít digitální měny pro celou řadu možností, jako je například placení za apartmány, za bobovou dráhu…

Bitcoin v roce 2015

Bitcoin je „virtuální“ měna, která umožňuje uživatelům vyměnit on-line kredit za zboží a služby. Digitální měna je známá svou volatilitou a umožňuje udržet uživatele v anonymitě, což bylo značně kritizováno, hlavně z důvodu usnadnění nezákonné činnosti.

Cena bitcoinu, která loňský rok startovala na zhruba 800 dolarech, nedávno utrpěla prudký pokles na úroveň 200 dolarů z 300 dolarů. Některé zpravodajské weby ho označily za „nejhorší investici roku 2014“. Wences Casares, zakladatel a generální ředitel společnosti Xapo, pozamenal, že bylo jen otázkou času, kdy se kryptoměna dostane do Davosu. „Je to zlato 2.0 … Je to podstatně lepší než zlato,“ řekl CNBC na začátku letošní konference. Jeho společnost se sídlem ve Švýcarsku poskytuje skladovací prostory pro bitcoin. Jak se sám vyjádřil, jeho úkolem v Davosu je rozšířit povědomí o bitcoinu. Casares je přesvědčen, že za 10 let budou tradiční banky vypadat spíše jako multi-funkční telekomunikační firmy a věří, že bitcoin bude součástí této transformace.

I  bitcoin má své alternativy. Ven je digitální měna, která ve skutečnosti historicky předchází bitcoin a opírá se o vážený koš měn, komoditních futures. Stan Stalnaker je zakládajícím ředitelem Hub Culture, což je sociální síť, která provozuje tuto digitální měnu. Podle Stalnakera má Ven má blízko ke zlatým indexovým akciím (ETF) a dohlíží na něj skupina finančních guru. Uživatelé nejsou anonymní a existuje několik unikátních prodejních míst, které bitcoin nemá.

Newsletter