Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

O inovacích se v ČR čím dál víc mluví. S podporou to ale vázne

O inovacích se jistě čím dál víc mluví. Stále intenzivněji je akcentována jejich důležitost pro budoucí rozvoj Česka. Opravdu skvělých inovací, které mají potenciál prorazit ve světě, se u nás pořád objevuje příliš málo, říká Lukáš Sedláček. Jeho společnost European Leadership and Academic Institute (ELAI) organizuje Týden inovací, nejrozsáhlejší událost v oblasti inovací v Česku.

Vnímáte v ČR za tu dobu, co pořádáte Týden inovací (letos jet už čtvrtý ročník), v této oblasti nějaký posun k lepšímu?

To určitě ano, o inovacích se jistě čím dál víc mluví, stále intenzivněji je akcentována jejich důležitost pro budoucí rozvoj naší země atd. To ale v žádném případě neznamená, že bych byl se současným stavem spokojený. Opravdu skvělých inovací, které mají potenciál prorazit ve světě, se u nás pořád objevuje příliš málo. Rozhodně se nedá říct, že bychom patřili mezi nejinovativnější národy světa. A hlavně – obecná podpora inovací a taky investice do této oblasti jsou slabé.

V čem vidíte hlavní příčiny tohoto neradostného stavu?

Jednou z nich je fakt, že v Česku není dobře nastavený systém vzdělávání a ani v poslední době nevidím změny k lepšímu. Tím myslím především to, abychom učili lidi samostatně a sebevědomě myslet, o tom má být primárně vzdělávací systém. My tady děláme z dětí vystrašené papoušky a pak se divíme třeba tomu, že se bojí inovovat. Má to samozřejmě řadu dalších důsledků. Jakmile neučíme lidi kriticky myslet a argumentovat, pak také nemáme zaměstnance, kteří dokáží přesvědčit zákazníka, aby koupil naše zboží. Spolupráce univerzit a firem je nedostatečná, chybí mentalita táhnutí za stejný provaz, zbavení se předsudků a uvědomění, že k efektivní spolupráci se musí obě strany respektovat a hledět na společný cíl.

Nemáte tím pádem někdy pocit, že snažení European Leadership and Academic Institute (ELAI) na tomto poli tak trochu přichází vniveč?

To v žádném případě. Pokud bychom vzali Týden inovací, pak už jenom to, že České republice každý rok v rámci téhle události představíme několik skutečně top světových inovátorů a vědců, je podle mě nesmírně cenná. Díky nim totiž máme přehled, kam se technologie budoucnosti ubírá a co nás čeká. Například v loňském roce sem na naše pozvání mimo jiné dorazil Igal Raichelgauz, ředitel izraelského startupu Cortica, který je světovým lídrem v technologiích umělé inteligence pro autonomní platformy. Vystoupil i jeden z největších znalců umělé inteligence a nových technologií Jonathan Ledgard, který se zaměřuje na jejich využití v rozvíjejících se ekonomikách a mnozí další.

Týden inovací je každoročně největší celorepublikovou událostí na podporu inovací. Letošní ročník bude zahájen hlavní událostí v pondělí 20. května v pražském Foru Karlín a během celého týdne až do 27. května poskytne více než 100 doprovodných událostí napříč Českou republikou.

 

Na koho se můžeme těšit letos?

Asi největší hvězdou bude Sabrina Pasterski, obrovská naděje současné vědy, které na Harvardově univerzitě přezdívají „nový Einstein“. Sabrina zkoumá některé z nejsložitějších otázek ze světa fyziky, a mimochodem, zaujala svou genialitou takové formáty jako je Jeff Bezos nebo dokonce Stephen Hawking. Vystoupí také Američanka Anna Du, která ve dvanácti letech sestavila robota na detekci mikroplastů v oceánech, nebo třeba Patrick Byrnes z Irska, jenž představí inovativní 3D tisk s kovovým práškem.

A mluvit budou pochopitelně i zajímaví čeští inovátoři. V první řadě Tomáš Mikolov, uznávaný odborník na umělou inteligenci, který je členem výzkumného týmu v centrále společnosti Facebook, do níž ho přivedl samotný Mark Zuckerberg. Dále Soňa Jonášová, šéfka Institutu cirkulární ekonomiky, která je mimořádně aktivní a pracuje na celé řadě projektů, díky nimž se do naší společnosti postupně dostávají udržitelné principy, ohleduplné k přírodě. A v neposlední řadě Jan Řežáb, který vybudoval jeden z nejúspěšnějších českých startupů Socialbakers a nyní vede velmi zajímavý projekt Time is Ltd.

Týden inovací ale nenabízí „jen“ špičkové osobnosti, v jeho rámci prezentujete i pokročilé technologie, aplikace a různé vychytávky.

Opět – snažíme se do ČR přivézt přelomové technologie, které u nás ještě k vidění nebyly. Loni si mohli návštěvníci inovačního veletrhu prohlédnout například exoskeleton izraelské společnosti ReWalk Robotics, díky němuž mohou lidé připoutaní na invalidní vozík opět stát a chodit. Nebo jedinečné nositelné zařízení pro počítačové vidění MyEye firmy OrCam Technologies, které umožňuje nevidomým rozeznávat tváře, objekty anebo číst. Nizozemský projekt Living Lights zase stojí za revolučním způsobem výroby energie, tedy svítící rostlinou, která pro tvorbu energie využívá fotosyntézu atd.

Letos si hosté veletrhu budou moci například vyzkoušet pilotování letadla pomocí simulátoru na principu virtuální reality, čeká je virtuální prohlídka města budoucnosti, uvidí, jak funguje streamování z IP kamery přímo na Facebook či YouTube a mnoho dalších inovací.

Poměrně unikátní je to, že událost trvá celý týden, letos od pondělí 20. května do neděle 26. května. Proč tak dlouho a co všechno se v tomto období děje?

Jelikož se dlouhodobě snažíme co nejvíce podpořit vznik konkurenceschopného inovačního prostředí v ČR, chceme prostřednictvím Týdne inovací dosáhnout toho, aby se o problematice inovací mluvilo déle než „jen“ pár hodin během konference. A hlavně chceme, aby Týden inovací přinesl všem zúčastněným co nejpraktičtější užitek. Proto budou v řadě českých měst po celý týden probíhat desítky pracovních snídaní, seminářů, konferencí, prezentací a dalších vzdělávacích akcí. Těchto doprovodných událostí bude více než sto.

Které z nich budu podle vás nejzajímavější?

Já si určitě nenechám ujít opravdu top doprovodnou událost, kterou bude konference společnosti Pfizer zaměřená na inovace ve zdravotnictví. Bude se zabývat moderními trendy ve zdravotnictví a rozebírat žhavá témata jako je genová terapie či technologie editace genomu a jejich potenciál pro medicínu. Nepochybně zajímavá bude i konference DOTS 2019 od Microsoftu nebo Innovation Summit firmy Schneider Electric, globálního lídra v oblasti energetického managementu a průmyslové automatizace. Společnost bude prezentovat reálná řešení na bázi svých produktů, v rámci akce budou zároveň probíhat diskuzní setkání adresující nejnovější trendy a výzvy z oblasti IoT, umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti a robotizace.  

Lukáš Sedláček po studiích oborů mezinárodní teritoriální studia, evropská studia a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity, religionistiky a hebraistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a po vystudování mezinárodních vztahů na University of Cambridge (článek zde během studií), působil na Úřadu vlády, Ministerstvu obrany, v neziskové organizaci Ano pro Evropu a v O2. Současně přednášel na zahraničních univerzitách v Praze mezinárodní vztahy a byznys etiku a zastával funkci prezidenta českého spolku absolventů Oxfordu a Cambridge. V roce 2010 založil a od té doby vede European Leadership & Academic Institute v Praze (ELAI), firmu, která poskytuje firemní vzdělávání s osobnostmi českého byznysu a realizuje nejrozsáhlejší událost k inovacím, Týden inovací ČR. Věnuje se také publicistice, sochaření, přednášení, psaní a poezii.  

Newsletter