Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

O kauze Browder a Putinově bohatství

Vladimír Putin patří bez nadsázky do skupiny nejmocnějších lidí světa. Nejen o jeho osobě, ale především o jeho politice, už bylo napsáno mnoho. V posledních měsících se jméno současného ruského prezidenta objevuje v médiích obzvláště ve spojitosti s rusko-ukrajinskou krizí a jejími politickými a ekonomickými následky. Server CNN se však zaměřil na Putinovu osobnost mnohem detailněji, a to z pohledu kauzy Browder a nejasného původu jeho skutečného bohatství.

Koncem minulého týdne se na serveru CNN objevil rozhovor s výkonným ředitelem hedgeového fondu Hermitage Capital Management Billem Browderem. Tento manažer byl v investičním prostředí znám především jako investor, jehož investice se soustředily právě na postsovětskou oblast, z čehož nejvíce zdrojů bylo alokováno právě v Rusku. V době svého vrcholu spravoval aktiva o hodnotě 4,5 miliardy dolarů a od roku 1996, kdy Hermitage Capital vznikl, dokázal zhodnotit zdroje investorů o téměř 1500 %.

Za Browderovým úspěchem stála především silná angažovanost v Rusku. To avšak platilo pouze do doby, než byl v roce 2005 ze země vykázán. Vyhoštění bylo odůvodněno tím, že pro ruskou velmoc představuje hrozbu národní bezpečnosti. Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že pomocí Hermitage Capital byly prováděny daňové podvody o hodnotě téměř 230 milionů dolarů.

Browder se poté usídlil v Londýně, odkud si najal právníka Sergeje Magnického. Tomu se posléze podařilo zjistit, že za zmiňovanou defraudací stojí skupina ruských oligarchů. Poté co je obvinil, společně s dalšími justičními a policejními pracovníky, byl sám zatčen za daňové úniky a umístěn do ruského vězení, kde v roce 2009 za nejasných okolností zemřel. O čtyři roky později byl v nepřítomnosti odsouzen sám Browder. Stejně jako Magnický byl obviněn z daňových úniků. Interpol ho však odmítl vydat.

„Nebyl jsem pouze běžným investorem,“ popisuje celou situaci Browder. „Byl jsem, jak se běžně říká, aktivním akcionářem. Začal jsem tím, že jsem kupoval akcie ruských společností. Posléze jsem si však uvědomil, že jak oligarchové, tak i vládní úředníci zpronevěřují většinu zisků těchto společností. Tehdy mi bylo jasné, že jediný způsob, kterým mohu vést alespoň trochu morální a ziskové podnikání, je bojovat s tím. Proto jsem se rozhodl zjistit, jak dané defraudace probíhají a podělit se o to s mezinárodními médii.“

„Putin tehdy bojoval s těmi samými, co já. Jemu kradli moc a nám peníze. Tenkrát jsem se cítil jako nejlepší člověk na světě. Nejen, že jsem vydělával peníze, ale zároveň jsem napomáhal dobré věci,“ popisuje Browder začátek svého vztahu s Putinem.

Po nějaké době však nastal obrat. Putin vytvořil několik exemplárních příkladů a začal de facto obchodovat se svým dosavadním nepřítelem. „Putinovi se tehdy povedlo prosadit zatčení několika oligarchů. Ostatním pak vzkázal, že pokud nechtějí dopadnout stejně, musí se s ním o peníze začít dělit,“ vysvětluje situaci Browder. „Tehdy se on stal byznys partnerem a celý můj aktivismus začal být velmi nevhodný. Už jsem nešel pouze po jeho nepřátelích, ale přímo po jeho finančních zájmech.“

Celá situace vyvrcholila Browderovým zatčením na moskevském letišti. „Patnáct hodin mě drželi v letištní cele a poté jsem byl deportován jako hrozba pro národní bezpečnost. Uvědomil jsem si, že za tím vším stojí právě Putin. Tehdy už nebojoval proti oligarchům, ale stal tím nejvyšším z nich.“

Na otázku, zda tedy „Putin“ znamená moc a peníze, šéf Hermitage odpovídá: „Prvních osm až deset let pod Putinovou vládou bylo pouze o tom, aby si nakradl, co mohl. Někteří lidé, včetně mě, věří, že je dokonce nejbohatším člověkem na světě.“ Dopomoci mu k tomu měly stovky miliard dolarů, které Rusku ukradl. Podle Browdera jeho bohatství dosahuje až 200 miliard dolarů. „Po 14 letech vlády, po tom, kolik peněz Rusko vydělalo a kolik jich nebylo utraceno za školy, silnice či nemocnice, jsou všechny v majetku, v bankách, na švýcarských účtech, v akciích a hedgeových fondech, plně připraveny pro Putina a jeho kamarády. Otázka moci v Rusku je totiž jednoduchá. Ten, kdo nechává lidi zatýkat, zároveň i vládne. To je přesně to, co Putin a lidé kolem něj dělají.“

Ruský politik roku 2014: Vladimir Putin, dlouho nic, Sergej Lavrov, Dmitrij Medveděv

Kult osobnosti jménem Putin

Newsletter