Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

O kolik připravil propad cen ropy věřitele těžařů?

Držitelé obligací ropných a plynárenských společností stál pád cen ropy od léta 2014 nejméně 150 miliard dolarů. Pád cen černého zlata podnítil obavy z vlny nesplácení jak v USA, tak na rozvíjejících se trzích. Podle analýzy Financial Times zažilo za stejnou dobu tři sta největších světových ropných a plynárenských společnosti propad tržní hodnoty o 2,3 bilionu dolarů, což odpovídá 39 procentům. Ztráty ukazují, jak intenzivní finanční tlak na producenty ropy z propadu cen zůstává a to i přes částečné lednové oživení. Více než 150 miliard dolarů – to je ztráta 1 278 aktivně obchodovaných dluhopisů denominovaných v dolarech, eurech, librách a jenech. Na situaci reagovaly také banky, které zvýšily zajištění, které se vztahuje na ztráty spojené s energetickým sektorem a půjčováním kolem něj.

 

Brusel naléhá na evropské banky, aby se vyhýbaly první ruské emisi státních dluhopisů od zavedení sankcí Západu. Co na to Putin?

Posted by Roklen24 on Wednesday, 16 March 2016

 

Půjčky ropných a plynárenských společností zažily v posledních deseti letech výrazný nárůst. Jejich celková zadluženost, včetně úvěrů, se téměř ztrojnásobila. Podle Banky pro mezinárodní platby vzrostla zadluženost z úrovně 1,1 bilionu dolarů z roku 2006 na 3 biliony dolarů v roce 2014. Nejstrmější nárůst dluhu v poměru k majetku zaznamenaly nezávislé americké produkční společnosti, které „vynesl“ boom kolem břidlicové ropy. Patří sem ale i národní ropné společnosti z rozvíjejících se ekonomik, včetně Pemex z Mexika, Petrobras z Brazílie a čínské CNPC.

 

Saúdská Arábie má kvůli ropě další problém. Zásah se tentokrát týká finančního sektoru.

Posted by Roklen24 on Wednesday, 16 March 2016

 

Levnější ropa může působit jako podnět ke globálnímu růstu – přerozdělením reálných příjmů od produkujících zemí ke spotřebitelům, kteří zisky pravděpodobně utratí. Nicméně, Hyun Song Shin, hlavní ekonom BIS, poznamenává, že nízké ceny ropy také přidávají volatilitě akciových a dluhopisových trhů. Propad cen ropy ochromil portfolio manažery, kteří loni v březnu vsadili na stabilizaci, když ropa zažila krátkou rally. Následný pokles byl ranou pro mnoho investorů, kteří koupili dluhopisy těsně předtím, než ceny zažily druhý a ještě hlubší propad. Efekt byl ještě výraznější u fondů, které se zaměřují především na energetický sektor. Nedávná rally cen ropy poskytla investičním manažerům stimul. Dlouhodobé vyhlídky jsou ale nejisté. Vliv bude mít jednak to, jak dopadne dohoda mezi členskými a nečlenskými zeměmi OPEC, ale také situace kolem Íránu.

 

Důležité datum pro těžaře. Přední světoví producenti ropy se sejdou 17. dubna v Dauhá

Posted by Roklen24 on Wednesday, 16 March 2016

Newsletter