Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

O kolik zvýší Fed sazby? Zeptejte se znuděného akciového trhu

Klíčové body

  • Nuda na akicovém trhu nám může mnohé říct.
  • Fed dnes zvýší sazby o 25 bodů.
  • Růst zlata je dán vývojem sazeb a dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Prohlásíme-li o něčem, že to je nuda, většinou tím nechceme říct nic příliš pozitivního. Nuda je otravná, táhne se, máme pocit, že nikdy neskončí. Dle slovníku se jedná o „duševní stav spojený s pocitem prázdnoty z nedostatku zajímavých podnětů“. Anglicky „boredom“, německy „Langeweile“. Nuda se může dostavit bez zjevné příčiny. Jedná se o něco znějícího nevábně až odpudivě. Na finančních trzích však nuda není vůbec negativní stav. Zejména na akciových trzích je doprovázena poklidným, málo volatilním pohybem směrem nahoru. Jedinou nevýhodou je, že se o nudném trhu velmi ztěžka píše.

V průběhu včerejška a dneška probíhá zasedání americké centrální banky, na kterém se rozhoduje o dalším osudu referenční úrokové sazby amerického dolaru. Všeobecně je očekáváno zvýšení o 25 bazických bodů. Následná tisková konference guvernéra Powella by měla potvrdit, že se jedná o poslední, nebo jeden z posledních takových kroků, který Fed učiní v boji proti inflaci. Existuje názorová škola, které tvrdí, že by centrální banka měla nadále úrokové sazby zvedat, a její zastánci čekají zvýšení o 50 bodů. Zeptáme-li se trhu, co si myslí on, odpověď je nasnadě. Jednoznačně se přiklání k první variantě. Jak to víme, když trh neumí mluvit? Již nějakou dobu se akciový trh vyjádřený indexem S&P 500 pohybuje v poměrně úzkém rozpětí kolem velmi důležité hodnoty dvousetdenního klouzavého průměru. Ani výsledková sezóna ani čerstvé ekonomické ukazatele nedokázaly přinést nové impulzy, které by způsobily alespoň nějaké vzrušení. Pro tento stav neznám lepší pojmenování, než je výše zmíněná „nuda“. Pro investory je to dobrá zpráva, jelikož nudný trh doprovázený poklidným posunem směrem nahoru je to nejlepší, co si mohou přát po veletočích roku 2022.

Ani měnové trhy se za poslední týden nikam neposunuly. Americký dolar přestal oslabovat, avšak zůstává na slabších úrovních. Jediné aktivum, jehož pohyb stojí za zmínku, je zlato. Jeho cena si za leden připsala více než 7 %. Přestože pozoruhodný, tento pohyb není nijak překvapivý v kontextu klesajících úrokových sazeb a oslabujícího dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0868 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0773 do 1,0915 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,78 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,88 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,72 až 23,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,81 do 22,06 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter